Piotr Wiesiołek ma pełne uprawnienia prezesa NBP
Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Piotr Wiesiołek - poinformowała po posiedzeniu RPP członek Rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że on będzie zwoływał kolejne posiedzenia Rady aż do wyboru nowego prezesa banku centralnego.
12.04.2010 | aktual.: 12.04.2010 20:53
Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Piotr Wiesiołek - poinformowała po posiedzeniu RPP członek Rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że on będzie zwoływał kolejne posiedzenia Rady aż do wyboru nowego prezesa banku centralnego.
Prezes NBP Sławomir Skrzypek, który był jednocześnie przewodniczącym RPP, zginął w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Poniedziałkowemu posiedzeniu RPP przewodniczył pierwszy zastępca prezesa NBP Piotr Wiesiołek. "Narodowy Bank Polski funkcjonuje w sposób niezakłócony i realizuje wszystkie ustawowe zadania banku centralnego" - dodano w komunikacie.
Anna Zielińska-Głębocka z RPP wyjaśniła PAP, że Wiesiołek będzie miał prawo głosu w Radzie. - RPP przyjęła do wiadomości i uznała, że jest to najwłaściwsze rozwiązanie, że prezes Wiesiołek pełniący obowiązki prezesa NBP ma pełne uprawnienia prezesa NBP łącznie z prawem głosu na posiedzeniach RPP m.in. w decyzjach odnośnie stóp procentowych. Tak będzie aż do wyboru nowego prezesa NBP. Przyjęliśmy taką interpretację przedstawioną przez prawników - powiedziała.
Zgodnie z ustawą o NBP, sześcioletnia kadencja prezesa banku centralnego wygasa m.in. z powodu jego śmierci. Wtedy zastępuje go wiceprezes - pierwszy zastępca. Po śmierci Sławomira Skrzypka jego obowiązki przejął Piotr Wiesiołek.
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Obejmuje on obowiązki po złożeniu wobec Sejmu przysięgi.
W poniedziałek po południu zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zwołane jeszcze przez Skrzypka. RPP miała zająć się na nim sprawą zysku NBP, ale - w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu - temat ten nie był poruszany. - Uznaliśmy, że byłoby to niewłaściwe - powiedziała Chojna-Duch. Dodała, że kwestią zysku NBP rada zajmie się na kolejnym posiedzeniu.
W specjalnym oświadczeniu Rada napisała, że z ogromnym bólem i smutkiem przyjęła wiadomość o tragicznym wypadku prezydenckiego samolotu, w którym zginęło wielu wspaniałych ludzi. "Wielkim wstrząsem jest dla nas śmierć Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Stanisława Skrzypka. Składamy głębokie wyrazy współczucia jego rodzinie, przyjaciołom i tym wszystkim, którzy tę śmierć odczuwają jako osobistą stratę" - czytamy.
W poniedziałek marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta RP, zapowiedział, że jeżeli posiedzenie RPP będzie przebiegało "pomyślnie", to nie będzie chciał specjalnie przyspieszać procedur związanych z powołaniem nowego prezesa NBP.
- Nie widzę w tej chwili powodu do jakiegoś szczególnego pośpiechu, chyba że posiedzenie tej rady nie przyniosłoby spodziewanych efektów w postaci decyzji koniecznych z punktu widzenia polityki finansowej państwa polskiego. Jeżeli wszystko dzisiaj będzie przebiegało pomyślnie, to nie będę chciał specjalnie przyspieszać procedur związanych z powołaniem nowego prezesa NBP - powiedział Komorowski.
Kolejne posiedzenie ma odbyć się zgodnie z harmonogramem, czyli 20 kwietnia.