Trwa ładowanie...
d3dcnos
pip

PIP apeluje o przestrzeganie prawa pracy

Inspektorzy pracy alarmują, że w okresie przedświątecznym dochodzi do drastycznego łamania praw pracowniczych, zwłaszcza w dużych sieciach handlowych. Apelują o respektowanie przepisów i nienarażanie zatrudnionych na utratę zdrowia i życia.

Share
d3dcnos

Nasilone kontrole przeprowadzone przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem wykazały liczne nieprawidłowości. Jak mówi zastępca Głównego Inspektora Pracy Roman Giedrojć, nierzetelne rozliczanie czasu pracy, zmuszanie do pracy ponad siły oraz łamanie przepisów bhp to najważniejsze ze stwierdzonych naruszeń. Nie są przestrzegane również zasady ergonomii. Z badań przeprowadzonych na zlecenie PIP wynika, że osoba zatrudniona na stanowisku kasjer-sprzedawca w ciągu sześciu godzin pracy w supermarkecie przekłada ponad 2 tony produktów.

Państwowa Inspekcja Pracy także i przed najbliższymi świętami zapowiada wzmożone kontrole placówek handlowych w całym kraju. Inspektor Giedrojć podkreśla, że kontrole będą odbywać się w sposób niekonwencjonalny po to, by nie dochodziło do żadnych nadużyć. Kontrolerzy będą odwiedzać placówki handlowe o najróżniejszych porach dnia i nocy bez zapowiedzi.

Państwowa Inspekcja Pracy apeluje także do samych pracowników, by nie bali się składać skarg na nieuczciwych pracodawców do oddziałów inspekcji w całym kraju. Skarżący mogą liczyć na całkowitą dyskrecję kontrolujących.

d3dcnos

Podziel się opinią

Share
d3dcnos
d3dcnos