Trwa ładowanie...
d2cupns

PiS chce zmian w ustawie przeciwdziałającej wrogim przejęciom

PiS chce dopisania do branż chronionych przed wrogim przejęciem produkcji renu oraz wydobywanie i przerób rud metali wykorzystywanych do wytwarzania m.in. materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Projekt noweli ustawy o kontroli niektórych inwestycji posłowie PiS złożyli w Sejmie.

Share
d2cupns

Autorzy projekt podkreślają w uzasadnieniu do nowelizacji, że ma ona głównie na celu rozszerzenie "katalogu podmiotów, które mogą zostać uznane za podlegające ochronie".

Wskazują, że dotychczasowa ustawa nie obejmuje takich przedmiotów działalności jak produkcja renu oraz wydobywanie i przerób rud metali wykorzystywanych do wytwarzania materiałów wybuchowych, broni i amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Brak tych branż - podkreślają posłowie - "uniemożliwiał objęcia ochroną podmiotów, od których zależy bezpieczeństwo dostaw komponentów w łańcuchu produkcyjnym uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a w szczególności używanych do produkcji statków powietrznych, a także różnego rodzaju amunicji i środków bojowych".

d2cupns

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji, która ma chronić strategiczne polskie spółki przed wrogimi przejęciami, weszła w życie w październiku ub.r.

Zgodnie z ustawą, spółka może uzyskać status chronionej, jeśli prowadzi działalność w określonych jako kluczowe branżach, ma istotny udział w rynku, jej przejęcie rodzi poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa oraz nie można zastosować innego, mniej restrykcyjnego środka ochrony.

Inwestorzy mają obowiązek poinformowania Ministerstwo Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu może zablokować taką transakcję, jeśli uzna, że istnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Taka decyzja może być zaskarżona do sądu.

Ustawa precyzuje warunki jakie muszą być spełnione, by można było wpisać konkretną spółkę na listę podmiotów chronionych. Przede wszystkim musi ona prowadzić działalność w jednej z branż tj. wytwarzanie energii elektrycznej, paliw płynnych, dystrybucja paliw i prądu, magazynowanie paliw, produkcja chemiczna, produkcja i dystrybucja uzbrojenia oraz materiałów wybuchowych, a także telekomunikacja.

d2cupns

Podziel się opinią

Share
d2cupns
d2cupns