Trwa ładowanie...
rosja
08-04-2013 10:00

PiS chce zwołać posiedzenie ws. memorandum gazowego

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalne posiedzenie komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL).

PiS chce zwołać posiedzenie ws. memorandum gazowegoŹródło: Jupiterimages
d1663p3
d1663p3

Sprawa memorandum ws. drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia - uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. "Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum" - mówił w poniedziałek w TVN24.

Jak poinformował Piechociński, w poniedziałek wieczorem spotka się z premierem Donaldem Tuskiem; mają rozmawiać nt. memorandum jakie Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski.

Informację o memorandum podała w piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom. Pytany o doniesienia agencyjne na ten temat premier Donald Tusk odparł, że nic o tym nie wie.

Wicepremier Janusz Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

d1663p3

- Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem - powiedział w poniedziałek Piechociński.

Pytany, czy władze spółki PGNiG, który jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność, stwierdził, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. - Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy - mówił.

Według wicepremiera władze spółki powinny odpowiedzieć na pytanie, jakie i czyje pełnomocnictwa mieli do podpisania takiego dokumentu oraz w jakim zakresie uzgodnili to ze swoim nadzorem właścicielskim. - Jeśli podjęli to bez akceptacji, zgody nadzoru właścicielskiego, to powinni zapłacić choćby za to, że dali się wmanewrować w dwuznaczną sytuację - powiedział w poniedziałek w PolsatNews Piechociński.

Wicepremier przyznał też w TVN24, że "przed wyjazdem do Petersburga prezes EuRoPol Gazu poinformował go, że jest jakieś porozumienie na poziomie technicznym przedsiębiorstw".

d1663p3

- Dzisiaj mamy spotkanie (z premierem - PAP), bo nie można i nie powinno się rozmawiać na odległość i wtedy przeanalizujemy te kwestie. Każdy z nas wymieni informacje i pewnie dojdziemy do wniosków - powiedział minister. Dodał: przygotowana jest notatka pokazująca główne treści, które dotyczą naszych relacji z Gazpromem; myślę, że po dzisiejszym spotkaniu z premierem będziemy mogli ujawnić dokument - mówił Piechociński.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

d1663p3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1663p3