PIT‑36 – kto powinien go wypełnić
PIT-36 to najbardziej popularny druk w rozliczeniach rocznych. Wypełniają go przede wszystkim wszyscy ci podatnicy, którzy opodatkowanie są na zasadach ogólnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o tych, którzy swoje przychody uzyskani na podstawie prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie tylko oni.
1.Kto powinien złożyć PIT-36 za rok 2019?
2.Jak wypełnić PIT-36 za rok 2019?
3.Pit-36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?
4.Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń PIT online?
Kto powinien złożyć PIT-36 za roku 2019?
To, kto powinien rozliczać się za pomocą druku PIT-36 bardzo precyzyjnie określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To ona wskazuje, że PIT-36 to deklaracja dla tych, którzy rozliczają się w oparciu o skalę podatkową 18 i 32%. Chodzi tutaj więc przede wszystkim o osoby, które pracują w oparciu o własną działalność gospodarczą, jak i tych, którzy swoje (często dodatkowe) dochody uzyskali na drodze wynajmu lub dzierżawy. Ustawa jest tutaj bardzo precyzyjna, według niej po PIT-36 powinny sięgnąć następujące osoby:
- prowadzące działalność gospodarczą przy zastosowaniu ogólnej skali podatkowej (z wyłączeniem działalności rolniczej);
- prowadzące działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane przy zastosowaniu ogólnej skali podatkowej;
- uzyskujące przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy przy zastosowaniu ogólnej skali podatkowej
- uzyskujące przychód z odpłatnego zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d)
- uzyskujące przychód z innych źródeł także opodatkowanych na ogólnych zasadach (jeśli płatnik ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek)
- uzyskujące przychód, od którego powinny same opłacić zaliczki
- uzyskujące przychód ze źródeł położonych za granicą.
To jednak nie wszyscy, którzy powinni sięgnąć po PIT-36. Koniecznie wypełnić powinny go osoby wskazane w art. 44 ust. 7a (korzystające z kredytu podatkowego) i art. 44 ust. 7f (zobowiązane dokonać doliczenia). Druk ten obowiązuje również osoby doliczające do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, obniżające dochód o straty z lat wcześniejszych i wykazujące należny zryczałtowany podatek dochodowy, jeżeli nie został on pobrany przez płatnika.
Jak wypełnić PIT-36 za rok 2019?
Wypełnienie PIT-36 w większości przypadków nie powinno sprawiać większego problemu, natomiast na sposób wypełnienia tego dokumentu powinni szczególnie zwracać uwagę podatnicy, którzy chcą rozliczać się wspólnie z małżonkiem, a także osoby samotnie wychowujące dzieci. O łączne opodatkowanie małżonków można wnioskować bowiem jedynie wtedy, gdy są oni objęci tą samą skalą podatkową, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostawali w związku małżeńskim przez cały 2019 rok, istniała między nimi wspólność majątkowa, a wniosek o łączne opodatkowanie złożyli nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy. W przypadku osób samotnie wychowujących dzieci, PIT-36 obejmuje tych, pod których opieką są dzieci małoletnie, otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek), do 25. roku życia uczą się w szkole i nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu. Również tutaj istotny jest czas złożenia stosownego wniosku o opodatkowanie w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - w terminie określonym dla nadesłania do urzędu zeznania w 2019 roku.
PIT-36 – o jakich załącznikach musisz pamiętać?
Załączniki do PIT-36 to przede wszystkim dokumenty związane z konkretnymi odliczeniami od dochodu:
- PIT/B– wysokość dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej
- PIT/D– odliczenie związane z wydatkami mieszkaniowymi; do tego załącznika dołączyć należy również oświadczenie PIT-2K
- PIT/M– informacja o dochodach dzieci (jeśli rozliczane są wspólnie z rodzicami)
- PIT/O– odliczenia obejmujące darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, bez odliczeń na cele mieszkaniowe,
- PIT/ZG – informacja o dochodach z zagranicy i zapłaconym podatku,
- PIT/BR – odliczenia kosztów z tytułu działalności badawczo-rozwojowej,
- PIT/DS – informacja o działach specjalnych produkcji rolnej (dochody, straty, wydatki)
Więcej o załącznikach do pit 36 dowiesz się z artykułu: https://www.podatnik.info/publikacje/pit_36_kto_wypelnia_i_jak_rozliczyc_pit_36_za_2018,pit,rozliczenie_roczne,48003a
Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń PIT online?
Coraz więcej osób korzysta z rozliczeń rocznych za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki temu rozwiązaniu można złożyć PIT drogą elektroniczną, unikając kolejki w US i niepotrzebnego stresu, że deklaracja nie dojdzie do US tradycyjną pocztą w terminie. Dzięki e-Deklaracjom szybciej można się rozliczyć, szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku, w końcu zrobić to bez błędu. Dzięki programom PIT online dokumenty rozliczeniowe można wypełnić w kilkanaście minut. Zrobić to sprawnie, bezbłędnie - program wiele pól liczy za podatnika, na podstawie podanych przez niego danych. Nie ma więc obaw, że pojawi się błąd w obliczeniach matematycznych. Program do rozliczeń PIT online znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/