Trwa ładowanie...

PIT za 2015 r. Sprawdź ulgi i terminy

Sprawdź najważniejsze terminy składania formularzy PIT i ulgi, z jakich możesz skorzystać w 2016 roku.

PIT za 2015 r. Sprawdź ulgi i terminyFot: Michal Dyjuk/REPORTER
dx6dh0t

Już w styczniu należy pamiętać o kilku ważnych terminach rozliczeń PIT. Jeśli chcesz, by to pracodawca rozliczył PIT za ciebie, masz już tylko kilka dni. Jeśli rozliczasz podatek ryczałtowo, masz czas na złożenie zeznania do końca stycznia. Warto jednak nawet PIT 37, na który mamy czas do końca kwietnia, rozliczyć już teraz. Im szybciej go złożysz, tym szybciej odzyskasz ewentualnie nadpłacony podatek. Sprawdź, jakie ulgi możesz odliczyć w tym roku.

Mało czasu na złożenie wniosku u pracodawcy

Jeśli pracujesz na etacie i chcesz, żeby to pracodawca rozliczył cię z urzędem skarbowym, musisz złożyć PIT-12 u swojego pracodawcy. Jest to wniosek o rozliczenie jego dochodów przez płatnika. Masz na to czas do 10 stycznia, ale tylko teoretycznie. Ponieważ w 2016 roku dzień ten wypada w niedzielę, czas jest tylko do 9 stycznia.

Jeśli zdążysz, wtedy to pracodawca rozliczy za ciebie PIT-40 i sam złoży go w urzędzie skarbowym do końca lutego.

dx6dh0t

Należy pamiętać, że możliwości rozliczenia przez pracodawcę nie mają ci, którzy w 2015 roku zmieniali pracę oraz ci, którzy mieli kilka różnych źródeł przychodów.

Podatek od najmu w tym roku do 1 lutego

Jeśli zarabiasz na wynajmowaniu nieruchomości lub prowadzisz firmę i rozliczasz się z urzędem skarbowym ryczałtowo, masz mniej czasu niż pozostali. Musisz rozliczyć się ze swoich przychodów do końca stycznia, składając PIT-28. W tym roku dzień ten wypada w niedzielę, więc termin przesuwa się na 1 lutego.

Żeby móc rozliczać się w ten sposób, musisz do 21 stycznia poinformować urząd, że chcesz rozliczać się ryczałtowo. Jeśli zaczynasz prowadzić firmę w środku roku, zgłaszasz to w dniu jej zarejestrowania, jeszcze przed osiągnięciem pierwszego przychodu.

Jeśli zaś chodzi o podatek ryczałtowy od najmu lub dzierżawy, chęć takiego rozliczenia należy zgłosić do 20 dnia miesiąca następującego po rozpoczęciu osiągania przychodów z tego tytułu.

dx6dh0t

Korzyść z takiej formy rozliczenia jest taka, że stawka wynosi 8,5 proc. Ważne jednak, że jeśli wybierzesz ten właśnie sposób rozliczenia, nie będziesz mógł skorzystać ze wszystkich ulg. Nie będziesz mógł na przykład rozliczyć się wspólnie z żoną/mężem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Do końca stycznia co roku rozliczyć z urzędem skarbowym powinni się też duchowni (PIT-19A) oraz ci, którzy korzystają z karty podatkowej (PIT-16A). Pozostali mają czas do końca kwietnia i 14 różnego rodzaju ulg i odliczeń. Sprawdź poniżej, z których możesz skorzystać.

Ulga na emeryturę

Od dochodu możesz odliczyć środki wpłacone na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). W tym roku maksymalna kwota, jaką możemy odpisać od dochodu, to 4495,20 zł. Do uzyskania tej ulgi potrzebne będzie ci jedynie potwierdzenie wartości wpłaconych składek.

Ulga na żłobki i przedszkola

To nowa ulga, która obowiązuje dopiero od początku 2016 roku. Skorzystać mogą z niej pracodawcy, którzy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych opłacają swoim pracownikom żłobki, przedszkola. Limit wydatków, jakie odliczyć może pracodawca, to w przypadku przedszkoli 200 zł, a w przypadku żłobków – 400 zł rocznie. Nie ma przy tym znaczenia, czy placówki opiekuńcze są prywatne czy publiczne.

dx6dh0t

Ulga internetowa

To jedna z najpopularniejszych ulg w poprzednich latach. Pozwala na odliczenie wydatków na usługi internetowe, jednak nie więcej niż 760 zł i to w dodatku jedynie przez dwa kolejne lata. Potrzebne do rozliczenia tej ulgi będą jedynie rachunki, z których wynika nie tylko, jakie koszty poniosłeś w związku z opłaceniem dostępu do sieci, ale również dane kupującego, dostawcy internetu oraz nazwę usługi.

Ulga dla honorowych dawców krwi

Jeśli w ubiegłym roku oddałeś krew i jesteś zarejestrowany w punkcie krwiodawstwa, możesz odliczyć od przychodu 130 zł za litr oddanej krwi lub 170 zł za litr osocza. Są tu jednak pewne limity, bowiem mężczyźni w ciągu roku mogą oddać jedynie sześć razy po 450 mln krwi, a kobiety cztery razy. Ograniczeniem jest również maksymalna kwota, która stanowi 6 proc. dochodu.

Ulga rehabilitacyjna

Mogą z niej skorzystać nie tylko sami niepełnosprawni, ale też ich rodzice i opiekunowie. Dzięki niej można odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację. Warunki są jednak dwa: konieczne jest przedstawienie orzeczenia o niepełnosprawności, a osoba nią dotknięta nie może osiągnąć dochodów wyższych niż 9120 zł w całym roku podatkowym.

Ulga na przewodnika i psa asystującego

Skorzystać z niej mogą osoby z pierwszą grupą inwalidzką, czyli niewidomi i niepełnosprawni ruchowo. Pozwala odliczyć do 2280 zł rocznie wydatków na opłacanie przewodnika oraz psa asystującego. W tym przypadku także roczne dochody osoby niepełnosprawnej nie mogą być wyższe niż 9120 zł.

dx6dh0t

Ulga na leki

Do skorzystania z niej potrzebne jest zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że musimy stosować dane leki. Możemy odliczyć koszt leków pomniejszony o 100 zł. Ważne, że do takiego odliczenia nie wystarczy zwykły paragon z apteki, bo dokument musi zawierać informacje, kto jest sprzedawcą, ale i kupującym, może to być zatem np. faktura.

Ulga na samochód

Dotyczy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Maksymalnie możemy odliczyć 2280 zł. W tym przypadku będzie konieczne potwierdzenie orzeczenia o pierwszym lub drugim stopniu niepełnosprawności, skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne i akt własności lub współwłasności samochodu, albo faktury potwierdzające koszty wynajęcia kierowcy i samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Ulga od darowizny na organizacje społeczne

Darowizna musi być przekazana na konkretny cel i nie może być wyższa niż 6 proc. rocznego dochodu. Ograniczeniu nie podlegają jednak darowizny przekazane na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego.

Ulga od darowizny na cele kultu religijnego

Również w tym przypadku odliczenie od dochodu nie może przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika.

dx6dh0t

Ulga abolicyjna na powrót do kraju

Skorzystać z niej mogą ci, którzy pracowali za granicą i chcą wrócić do Polski. Ulga pozwala zmniejszyć należności podatkowe o różnicę wynikającą z wysokości składek podatkowych w Polsce i zagranicą. Konieczny do tego jest odpowiednik PIT-11 z zagranicy. Ulga nie przysługuje jednak osobom, które uzyskały dochody w krajach, albo na terytoriach, stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Ulga na nowe technologie

Przysługuje prowadzącym działalność gospodarczą. Pozwala na zwrot do 50 proc. wydatków przeznaczonych na zaawansowane rozwiązania technologiczne. Przedsiębiorca musi jednak w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadzić działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Wartość odliczenia będzie uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa lub rodzaju poniesionych wydatków. W rozliczeniu składanym w 2017 roku od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć 10 proc., 20 proc. lub 30 proc. wydatków. Mogą być to np. wynagrodzenia i składki pracowników zatrudnionych przy działalności badawczo-rozwojowej, materiały lub surowce, opłaty za korzystanie z aparatury naukowej, a także ekspertyzy czy usługi doradcze.

Ulga na odliczenie strat

W przypadku poniesienia straty w roku podatkowym, osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość obniżenia o jej wysokość dochodu do opodatkowania. Jest to możliwe jednak tylko przez pięć lat z rzędu. Wysokość obniżenia dochodu w którymkolwiek z tych lat nie może natomiast przekroczyć 50 proc. rozliczanej za dany rok straty.

dx6dh0t

Odliczenie składek ZUS

Pamiętaj również, że masz prawo odliczyć składki ZUS. Wystarczy przedstawić np. druk RMUA. Jednak wysokość tego odliczenia wynosi równowartość 7,75 proc podstawy jej wymiaru, a nie 9 proc., ile faktycznie podatnik odprowadza.

Program do rozliczania PIT znajdziesztutaj.

dx6dh0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6dh0t