Pit za 2023 r. Do kiedy trzeba złożyć?

Rozpoczęła się wielka akcja PIT. Polacy mają teraz kilka tygodni, aby rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2023 r. Do kiedy należy złożyć PIT? Za niedopilnowanie terminu grozi kara.

Termin składania części deklaracji PIT rozpoczął się wraz z początkiem 2024 roku
Termin składania części deklaracji PIT rozpoczął się wraz z początkiem 2024 roku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NST

23.02.2024 10:03

Jak wskazują przepisy Ustawy o podatku PIT, podatnicy rozliczający się na podstawie m.in. wspomnianych deklaracji w 2024 roku muszą zrobić to w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Osoby, które nie złożą deklaracji do końca kwietnia, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej i finansowej - w zależności od wysokości podatku do zapłaty - zaniechanie rozliczenia może bowiem zostać uznane za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psycholog milionerów: "Folwark przetrwał w polskich firmach - Jacek Santorski - Biznes Klasa #9

Za niezłożenie PIT-u w terminie grozi nam kara

Sytuacja, w której podatnik nie złoży deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Dlatego, aby ustrzec się odpowiedzialności karnej, powinniśmy po upłynięciu terminu zawiadomić organ powołany do ścigania, a także złożyć zeznanie po terminie licząc się ze wszczęciem postępowania podatkowego i poniesieniem kary - podaje Pit.pl.

"W przeciwnym razie podlegamy karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, lub obu tym karom łącznie" - podano.

Jeśli podatnik nie opłacił podatku w terminie powinien liczyć się również z naliczeniem odsetek za zwłokę. Według serwisu ksiegowosc.infor.pl te wynoszą:

  • 14,50 proc. w skali roku - stawka podstawowa odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych;
  • 7,25 proc. w skali roku - stawka obniżona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (50 proc. stawki podstawowej),
  • 7,25 proc. w skali roku - stawka opłaty prolongacyjnej (50 proc. stawki podstawowej),
  • 21,75 proc. w skali roku - stawka podwyższona odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (150 proc. stawki podstawowej).

Jak rozliczyć PIT za 2023 r.?

Możliwość składania PIT-ów dla większości Polaków rozpoczęła się w czwartek 15 lutego. Deklaracje podatkowe można złożyć w formie papierowej do właściwego Urzędu Skarbowego, jak również przesłać je przez internet, za pomocą usługi Twój e-PIT.

Przesłanie deklaracji podatkowych przez internet jest najszybszą i najprostszą formą rozliczenia. Dokumenty PIT, dostępne w serwisie Twój e-PIT są bowiem wstępnie przygotowane i zasilane przez Krajową Administrację Skarbową informacjami przekazanymi przez pracodawców.

W jaki sposób przesłać PIT przez internet? Aby przesłać deklarację w formie elektronicznej, należy zalogować się do usługi Twój e-PIT. Można zrobić to za pomocą Profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bądź poprzez podanie kwoty przychodu z rozliczenia za 2022 r. Następnie należy sprawdzić poprawność danych, dostępnych w systemie. Co ważne, we wstępnie wypełnionych deklaracjach nie są uwzględnione przysługujące ulgi oraz odliczenia - z tego względu część podatników będzie musiała samodzielnie je wskazać. Po akceptacji danych, należy potwierdzić wprowadzone zmiany (bądź ich brak).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także