Piwo ma smakować jak piwo. Wyrok, który rozstrzyga sprawę raz na zawsze
W ostatnich latach wiele browarów, głównie dla oszczędności, zastępowało słód przy produkcji piwa. Ale czy piwo bez słodu to jeszcze piwo? Wypowiedzieć w tej sprawie musiał się nawet Trybunał Sprawiedliwości UE.
14.03.2019 | aktual.: 14.03.2019 07:44
Trybunał uznał, że browary mogą zastępować słód syropem glukozowym czy też maltozowym. Warunek jest jeden - piwo musi smakować jak piwo, reszta ma mniejsze znaczenie - wynika z decyzji TSUE.
Czemu sprawa trafiła aż do Trybunału? Od pewnego czasu browary, zwłaszcza wytwarzające tańsze piwo, coraz częściej rezygnują ze słodu. Dzięki syropom piwo jest bowiem zwykle mocniejsze i ma intensywniejszy smak. Problem w tym, że często fiskus uznawał piwo bez słodu za nie-piwo, a za napój fermentowany (jak np. wino). A to oznaczałoby znacznie wyższe stawki akcyzowe. Sądy administracyjne często uznawały, że przedsiębiorcy wytwarzający piwo bez słodu muszą dopłacać gigantyczne podatki. Ci jednak zdecydowali się odwołać aż do TSUE.
Eksperci, z którymi rozmawiał "Dziennik Gazeta Prawna" nie mają wątpliwości, że decyzja będzie miała gigantyczny wpływ na rynek browarniczy w Polsce. Prognozują, że teraz może się u nas pojawić znacznie więcej tańszych piw o niekoniecznie najlepszej jakości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl