Trwa ładowanie...
d4i061y
13-11-2014 08:39

PKM Duda neutralizuje efekty rosyjskiego embarga eksportem do UE i Afryki

Warszawa, 13.11.2014 (ISBnews) - Pomimo niekorzystnych warunków rynkowych związanych z wydarzeniami za naszą wschodnią granicą, wyniki Polskiego Koncernu Mięsnego Duda za III kw. były zgodne z oczekiwaniami, poinformował prezes Dariusz Formela. Według niego, spadające ceny mięsa oraz niekorzystne skutki rosyjskiego embarga udało się częściowo zneutralizować wzrostem eksportu do UE oraz otwarciem rynku afrykańskiego.

Share
d4i061y

"W sytuacji nawarstwienia się ograniczeń w eksporcie bardzo aktywnie zaangażowaliśmy się w poszukiwanie nowych rynków zbytu, rozpoczynamy sprzedaż w Afryce i na innych nowych dla nas obszarach. Pod ścisłą kontrolą utrzymujemy koszty i zadłużenie, dzięki czemu sytuacja spółki pozostaje stabilna i notujemy zgodne z naszymi wewnętrznymi założeniami wyniki. Pozytywnie zaskoczył wzrost zysku operacyjnego segmentu handlowego" - powiedział Formela, cytowany w komunikacie.

PKM Duda przypomina, że po III kw. 2014 r. grupa zanotowała blisko 3 mln zł zysku netto i narastająco po trzech kwartałach 2014 roku zarobiła na czysto 11,5 mln zł. Zysk operacyjny powiększony o amortyzację EBITDA wyniósł po dziewięciu miesiącach 41,6 mln zł, czyli o 8% mniej niż rok wcześniej, co było efektem ograniczeń w eksporcie związanych z chorobą ASF i rosyjskim embargo.

"Sytuacja na rynku mięsnym w III kw., podobnie jak kwartał wcześniej, kształtowała się pod wpływem dwóch czynników, a więc po pierwsze pojawienia się w Polsce przypadków zarażenia świń wirusem ASF, a po drugie rosyjskiego embargo, które pojawiły się w pierwszej połowie roku. Miało to negatywne implikacje dla marży mięsnych spółek" - czytamy w komunikacie.

Afrykański pomór świń zamknął dla Polski wiele rynków spoza Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim ważne rynki w Azji, jak Chiny, Tajwan, Japonia i Korea Południowa. A na skutek rosyjskiego embargo towarzyszyła temu konieczność skierowania na nowe rynki mięsa, które wcześniej trafiały na rynek rosyjski, podano także.

d4i061y

"W rezultacie podaż mięsa, w szczególności wieprzowego, na polskim rynku się zwiększyła pociągając za sobą spadek jego ceny. Pod koniec września 2014 roku średnia cena zakupu żywca wieprzowego oscylowała wokół 4,65 zł/kg i była o 20% niższa niż rok wcześniej. Ceny wołowiny były na krajowym rynku niższe w ujęciu rok do roku o około 8%" - czytamy dalej.

W ocenie PKM Duda, w krótkiej perspektywie spadek ceny żywca wieprzowego to niekorzystne zjawisko, w dłuższej jednak - jak przewidują analitycy - może to skutkować wzrostem popytu na wieprzowinę i wyhamowaniem tendencji zwiększania konsumpcji tańszego od wieprzowiny drobiu. Według prognoz Agencji Rynku Rolnego, z powodu spadających cen mięsa wieprzowego, jego konsumpcja wg prognoz ARR może wynieść w tym roku 38,5 kg na osobę rocznie, wobec 35,5 kilograma w 2013 roku.

"W tak wymagających warunkach grupa PKM Duda kontynuowała strategię koncentracji na rentowności, przy mniejszym nacisku na wolumen sprzedaży. Odpowiedzią grupy na blokadę części ważnych rynków była natomiast intensyfikacja sprzedaży na obszarze Unii Europejskiej i rozpoczęcie sprzedaży do Afryki. W ten sposób udało się częściowo zniwelować wpływ ograniczeń handlowych, choć nie pozostały one oczywiście bez wpływu na wyniki finansowe" - wskazano.

W okresie od lipca do września 2014 r. zysk netto grupy PKM Duda zamknął się kwotą 2,9 mln zł wobec 5,7 mln zł rok wcześniej przy 419 mln zł przychodów wobec 500,7 mln zł rok wcześniej. Po 9 miesiącach br. skonsolidowane przychody wyniosły 1,3 mld zł, w tym przychody eksportowe 181,1 mln zł wobec 1,4 mld zł przed rokiem. Zysk operacyjny w trzecim kwartale br. wyniósł 7,4 mln zł wobec 10,3 mln zł rok wcześniej. Narastająco EBIT wyniósł po 9 miesiącach 2014 r. 24 mln zł względem 27,6 mln zł rok wcześniej.

d4i061y

"Grupa poprawiła zarządzanie długiem. Jej dług odsetkowy po 9 miesiącach br. zmalał o 10,1% do 165,8 mln zł wobec 184,4 mln zł przed rokiem. W efekcie wskaźnik dług netto/ EBITDA zmalał o blisko 5%. Na uwagę zasługuje również poprawa wskaźnika bieżącej płynności, co jest wynikiem m. in. zmiany struktury zadłużenia w konsekwencji refinansowania dotychczasowego zadłużenia z tytułu kredytu konsorcjalnego" - podsumowano w komunikacie.

Polski Koncern Mięsny Duda to największa w Polsce firma zajmująca się ubojem i rozbiorem mięsa czerwonego. Spółka kontroluje i jest zarazem najważniejszą częścią grupy kapitałowej, którą aktualnie tworzy około 30 firm z branży rolno-spożywczej z terenu Polski, Ukrainy oraz Niemiec. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży PKM Duda sięgnęły 1,9 mld zł w 2013 r.

(ISBnews)

d4i061y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i061y