PKN Orlen dostał 10‑letnią koncesję na obrót paliwami z zagranicą

PKN Orlen otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki 10-letnią koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą. Dzięki temu spółka będzie mogła sprzedawać w Polsce paliwa sprowadzane z zagranicy, a także wywozić paliwa z kraju w celu ich sprzedaży poza granicami.

12.02.2015 11:40

Jak poinformował w czwartek PKN Orlen, po otrzymaniu koncesji płocki koncern znalazł się wśród 48 podmiotów posiadających dodatkowe uprawnienia, spośród 8,1 tys. koncesjonowanych, uprawnionych do obrotu paliwami ciekłymi, wyłącznie na terenie Polski.

"Koncesja, którą otrzymał PKN Orlen, uprawnia do obrotu z zagranicą wszystkimi głównymi paliwami ciekłymi sprzedawanymi na rynku z wykorzystaniem między innymi baz i stacji paliw koncernu w Polsce" - podała spółka. Według płockiego koncernu, koncesja, ważna do 31 grudnia 2025 r., obejmuje obrót: benzyną, olejem napędowym i opałowym, paliwem lotniczym i gazem płynnym LPG, a także estrami stanowiącymi samoistne paliwo ciekłe tzw. BIO 100.

PKN Orlen zaznaczył, iż jednym z głównych warunków uzyskania koncesji "było złożenie URE zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł na poczet prawidłowego rozliczenia należności publicznoprawnych związanych działalnością koncesjonowaną tego typu".

Jak przypomniał płocki koncern, wymóg posiadania koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, a także obowiązek złożenia zabezpieczenia majątkowego został wprowadzony w 2014 r. wobec "wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność w tym zakresie".

"Podstawowym celem wprowadzonych regulacji było przeciwdziałanie zjawiskom nielegalnego handlu paliwami pochodzącymi z zagranicy, a także ograniczenie strat budżetu państwa z tytułu niezapłaconych podatków oraz braku realizacji obowiązków publicznoprawnych, np. związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa paliwowego państwa - utrzymywanie zapasów obowiązkowych paliw czy realizacji celów polityki środowiskowej - realizacja Narodowego Celu Wskaźnikowego w zakresie biopaliw ciekłych" - podał PKN Orlen.

O tym, że PKN Orlen ubiega się o nową koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą w związku ze zmianami w prawie energetycznym spółka informowała we wrześniu 2014 r. PKN Orlen podał wtedy, że jego wniosek złożony do URE dotyczy udzielenia nowej koncesji na okres do 31 grudnia 2030 r. Spółka wyjaśniła, że płocki koncern, który prowadzi działalność gospodarczą na podstawie posiadanych koncesji na wytwarzanie paliw ciekłych oraz koncesji na obrót paliwami ciekłymi, złożył jednocześnie zabezpieczenie majątkowe 10 mln zł.

Złożenie wniosku przez płocki koncern do URE wynikało z realizacji przez spółkę zapisów ustawy z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo, jak przypominał wtedy PKN Orlen - wprowadziło przejściowy okres, do 22 września 2014 r., na złożenie wniosku koncesyjnego wraz z zabezpieczeniem majątkowym dla przedsiębiorców, którzy do czasu uzyskania nowej koncesji chcą kontynuować działalność polegającą na obrocie paliwami ciekłymi z zagranicą.

PKN Orlen jest największym w Polsce podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej i jednym z największych w Europie. Posiada m.in. spółki zależne w Niemczech, Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)