PKN Orlen i PGNiG zrealizują wspólny projekt wydobywczy
Dwie największe polskie spółki branży naftowej, PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), podpisały umowę o wspólnej realizacji projektu poszukiwawczo-wydobywczego w północno-zachodniej części kraju.
22.06.2009 16:15
Jak podały spółki w komunikacie, wstępnie rozpoznane, nagromadzenie ropy naftowej w obrębie złoża Sieraków znajduje się w sąsiedztwie największych odkryć złóż ropy dokonanych w ostatnich latach przez PGNiG w Polsce.
"Proponowany obszar współpracy położony jest w rejonie najbardziej perspektywicznym dla poszukiwań węglowodorów w Polsce" - poinformowały PKN Orlen i PGNiG. Całkowite szacowane nakłady na realizację przedsięwzięcia nie przekroczą 400 mln zł - w pierwszych latach wynieść mają blisko 50 mln zł.
Planowane zaangażowanie PKN Orlen w przedsięwzięciu wynosi 49 proc., a PGNiG 51 proc. Za pokrycie większej części wydatków potrzebnych na realizację projektu PGNiG uzyskało proporcjonalnie prawo do przyszłych przychodów.
Projekt jest kontynuacją wykonanych przez PGNiG wstępnych prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na Niżu Polskim. Przewidywane zasoby geologiczne to około 130 mln baryłek, z czego szacowane wydobywalne zasoby to 26 mln baryłek, a planowana na tym etapie rozpoznania produkcja ze złoża to około 15 mln baryłek.
Operatorem projektu jest PGNiG, który będzie odpowiadał za bieżące zarządzanie i prowadzenie przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o wspólnie uzgodnione z PKN Orlen i zatwierdzone harmonogramy oraz budżety. Ze strony płockiego koncernu projekt będzie realizowany przez spółkę zależną Orlen Upstream.
"Projekt ten jest początkiem realnej współpracy obu firm w obszarze poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Obie spółki analizują kolejne projekty, które realizowane będą w miarę możliwości finansowych" - podkreślono w komunikacie PKN Orlen i PGNiG.
W kwietniu 2008 r. spółka z grupy PKN Orlen - Orlen International Exploration & Production zakupiła 45 proc. udziałów w koncesjach na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Partnerem płockiego koncernu w tym projekcie jest spółka Kuwait Energy Company. Zasoby węglowodorów oszacowane dla złóż bałtyckich będących przedmiotem zainteresowania PKN Orlen wynoszą około 250 mln baryłek.
Jednocześnie PKN Orlen realizuje projekt poszukiwawczo-rozpoznawczy na terenie 5 koncesji o łącznej powierzchni ok. 5000 km kw. zlokalizowanych w obrębie rowu mazowiecko-lubelskiego w okolicach Garwolina. Głównym celem prac jest odkrycie złóż węglowodorów możliwych do eksploatacji przemysłowej.
PGNiG jest liderem na rynku poszukiwawczo wydobywczym w Polsce. Obecnie posiada ponad 70 koncesji poszukiwawczych. Na poszukiwania nowych złóż w kraju spółka planuje wydać w tym roku około 650 mln złotych.
Na początku czerwca prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział PAP, iż spółka ta nie planuje w najbliższym czasie inwestycji w wydobycie, oprócz zainicjowanych już projektów krajowych i jednego projektu zagranicznego w formule joint venture z partnerem z Kuwejtu na szelfie Morza Bałtyckiego. Odnosząc się do ograniczenia planów inwestycyjnych w wydobycie, Krawiec podkreślił wówczas, iż w tym kontekście należy wziąć pod uwagę sytuację finansową PKN Orlen, w której spółka znalazła się na początku 2009 r. ze względu na przekroczone warunków kredytowych w umowach bankowych.
_ Mieliśmy ograniczony dostęp do finansowania i w związku z tym musieliśmy ograniczyć poważnie wszelkie niezakontraktowane inwestycje w grupie kapitałowej, w tym inwestycje w upstream (wydobycie - PAP). Te inwestycje zostały odłożone na później, bo banki nie zapewniłyby nam finansowania takich inwestycji w sytuacji w której spółka się znalazła _ - wyjaśnił wtedy prezes PKN Orlen.