PKN Orlen i Rosneft zawarły aneks na dostawy ropy do Unipetrolu do 2019 r.
PKN Orlen zawarł z rosyjskim koncernem Rosneft aneks do umowy z 2013 r. na dostawy ropy naftowej do czeskiej spółki Unipetrol RPA. Dostawy te w ilości od ok. 2,9 mln do ok. 5 mln ton rocznie realizowane będą od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2019 r. - podał płocki koncern.
16.06.2016 17:45
Unipetrol RPA jest spółką, w której 100 proc. udziałów ma tamtejszy czeski Unipetrol a.s. Z kolei PKN Orlen od maja 2005 r. posiada 62,99 proc. udziału w kapitale zakładowym Unipetrol a.s.
Informując w czwartek o aneksie podpisanym z Rosneftem, płocki koncern zaznaczył, że cena ropy naftowej dostarczanej do Unipetrolu RPA, zgodnie z praktyką rynkową, liczona będzie z wykorzystaniem indeksu Brent Dated i dyferencjału ropy Ural.
W czerwcu 2013 r. PKN Orlen zawarł z Rosneftem długoterminowy kontrakt na dostawy maksymalnie 8,28 mln ton ropy naftowej typu REBCO do Unipetrolu RPA. Wartość kontraktu, obowiązującego od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r., szacowana była wtedy na ok. 20,4 mld zł.
Z kolei w marcu 2014 r. oba podmioty - PKN Orlen i Rosneft - podpisały aneks do wcześniejszego kontraktu na dostawy surowca do czeskiego Unipetrolu RPA. Przewidywał on zwiększenie miesięczne dostaw o 50 tys. ton ropy typu REBCO o wartości 3,2 mld zł. Aneks został wówczas zawarty na dostawy obejmujące okres od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2016 r.
Zawierając w 2014 r. aneks z Rosneftem na zwiększenie dostaw ropy naftowej do Unipetrolu RPA płocki koncern podkreślał, że dokument ten "zabezpieczył dostawy niezbędne dla płynnej pracy rafinerii w Litvinowie", należącej do spółki Ceska Rafinerska z grupy Unipetrolu.
Ceska Rafinerska, oprócz rafinerii w Litvinowie, zarządza także rafinerią w Kralupach. Oba podmioty to obecnie jedyne zakłady rafineryjne w Czechach, posiadające łącznie zdolność przerobu ropy na poziomie 8,7 mln ton rocznie. Do rafinerii w Litvinowie rosyjska ropa naftowa dostarczana jest rurociągiem "Przyjaźń", którym na terenie Czech zarządza spółka Mero.
Rosneft Oil Company jest jednym z największych podmiotów sektora ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą we wszystkich najważniejszych regionach Rosji, na Dalekim Wschodzie oraz w Arktyce.
Z początkiem maja PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie, umowę na dostawy ok. 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie. Saudyjski surowiec, jak zapowiedział wówczas płocki koncern, będzie trafiał do rafinerii grupy kapitałowej tej spółki w Polsce, a także w Czechach i na Litwie. Kontrakt na dostawy z Saudi Aramco obowiązuje od 1 maja do 31 grudnia i przewiduje opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata.
Zawierając kontrakt na dostawy saudyjskiej ropy naftowej PKN Orlen podkreślił, że o umowa ta wpisuje się w "strategiczną dywersyfikację źródeł zaopatrzenia", która oparta jest tam "na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach".