Trwa ładowanie...
d1vem7n

PKN Orlen zakłada w strategii dywidendę na poziomie do 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji (opis)

30.11. Warszawa (PAP) - Polityka dywidendowa PKN Orlen zakłada wypłatę dywidendy na poziomie do 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji spółki za rok poprzedni, przy uwzględnieniu...

Share
d1vem7n

30.11. Warszawa (PAP) - Polityka dywidendowa PKN Orlen zakłada wypłatę dywidendy na poziomie do 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji spółki za rok poprzedni, przy uwzględnieniu bezpiecznych fundamentów finansowych - podała spółka w strategii na lata 2013-17.

"Strategia wprowadza także nowe zasady w dotychczasowej polityce dywidendowej spółki. Zakładają one wypłaty dywidendy na poziomie do 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji spółki za rok poprzedni, przy uwzględnieniu realizacji strategicznego celu bezpiecznych fundamentów finansowych Grupy Kapitałowej Orlen (dźwigni finansowej, wskaźnika dług netto/EBITDA i ratingu) oraz prognoz dotyczących sytuacji makro" - napisano w komunikacie.

Orlen podał w komunikacie prasowym, że stabilizacja sytuacji finansowej pozwala założyć, że od przyszłego roku zostanie wdrożony program wypłaty zysku dla akcjonariuszy, przewidujący stopniowe zwiększanie wypłacanej dywidendy, a dywidenda na poziomie 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji spółki to poziom docelowy.

"Powiązanie dywidendy ze średnim rocznym kursem akcji uniezależni jej wysokość od chwilowych wahań kursu. Metoda ta nie wiąże dywidendy z zyskiem netto, który w branży rafineryjnej podlega dużej zmienności i często zawiera elementy o charakterze niegotówkowym, takie jak przeszacowanie zapasów czy kredytów, przez co nie w pełni odzwierciedla wypracowywane przez spółkę środki pieniężne. Przyjęty w nowej strategii wzorzec (tzw. dividend yield czyli stopa dywidendy) odzwierciedla praktyki dywidendowe stosowane przez wiele europejskich i światowych koncernów naftowych, których stopa dywidendy wahała się w ubiegłym roku w przedziale od 2,6 proc. do 5,6 proc." - napisano w komunikacie prasowym Orlenu.

Ostatni raz PKN Orlen wypłacił dywidendę z zysku za 2007 rok. Wyniosła ona 1,62 zł na akcję.

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił niedawno, że resort skarbu nie wyklucza wypłaty dywidendy za 2012 r. ze spółek z sektora paliwowego, w tym z PKN Orlen, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie po wynikach za IV kw. (PAP)

pel/ asa/

d1vem7n

Podziel się opinią

Share
d1vem7n
d1vem7n