Trwa ładowanie...
d4c4mec
d4c4mec

PKN Orlen zdecydował o budowie w Płocku nowej elektrociepłowni

Rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na budowę na terenie zakładu głównego spółki w Płocku bloku gazowo-parowego o mocy ok. 600 MWe. Elektrociepłownia ma zostać oddana do użytku pod koniec 2017 roku. Będzie zasilała zakład oraz Krajowy System Energetyczny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4c4mec

Szacowana wartość projektu budowy elektrociepłowni w formule pod klucz wraz z infrastrukturą pomocniczą wynosi 1,65 mld zł - poinformował w środę płocki koncern.

Nowy blok gazowo-parowy będzie dostarczał parę przemysłową dla kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego.

Będzie to druga duża inwestycja energetyczna płockiego koncernu po rozpoczętej w 2013 r. budowie we Włocławku bloku o mocy 463 MWe. Wartość tej inwestycji to 1,4 mld zł. Powstający w pobliżu włocławskiego Anwilu blok ma ruszyć w IV kw. 2015 r.

d4c4mec

PKN Orlen podkreślił, że nowy blok gazowo parowy, dzięki lokalizacji na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku oraz połączeniom parowym z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną, "znacznie podniesie efektywność energetyczną produkcji, w efekcie przyczyniając się do optymalnego wykorzystania gazu ziemnego i ograniczenia emisji CO2".

Na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego płockiego koncernu działa zakładowa elektrociepłownia, która pracuje w systemie olejowo-gazowym.

Jak zaznaczył PKN Orlen, projekt budowy nowej elektrociepłowni "jest w pełni przygotowany do realizacji". Spółka posiada już m.in. pozwolenie na budowę, umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi, a także umowę przyłączeniową do sieci gazowej z Gaz-System.

Decyzja rady nadzorczej płockiego koncernu o zgodzie na budowę nowego bloku gazowo-parowego rozpoczyna ostatni etap przygotowań do podpisania przez spółkę umowy z generalnym wykonawcą inwestycji.

d4c4mec

"Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej w oparciu o aktywa we Włocławku i w Płocku" - podkreślił prezes PKN Orlen Jacek Krawiec. Według niego realizując inwestycję płocki koncern "stanie się liderem kogeneracji gazowej i umocni swoją wiodącą pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju".

"Za trzy lata grupa Orlen będzie dysponowała w Polsce mocami wysokości blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu jak i naszego kraju" - zaznaczył Krawiec, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.

PKN Orlen informował wcześniej, że w zaktualizowanej strategii na lata 2014-17 zakłada wydatki na rozwój na poziomie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream - rafineryjny, petrochemiczny i energetykę, 3,2 mld zł na wydobycie i 1,2 mld zł na segment detaliczny.

W maju tego roku płocki koncern podawał, iż planuje budowę nowej elektrociepłowni także w należącej do tej spółki Rafinerii Trzebinia. Elektrownia miałaby ruszyć w 2017 r., będąc źródłem energii elektrycznej i grzewczej dla odbiorców na terenie trzebińskiej rafinerii, a także sąsiadujących z tą spółką.

W grudniu 2013 r. PKN Orlen uzyskał kredyt długoterminowy w ramach Programu Inwestycje Polskie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Maksymalna wartość finansowania w ramach podpisanej umowy kredytowej to 1 mld zł. Jak podał wtedy płocki koncern, środki z kredytu zostaną wykorzystane głównie na wsparcie realizacji strategii energetycznej spółki. Ostateczny termin spłaty kredytu to grudzień 2025 r.

d4c4mec

Podziel się opinią

Share
d4c4mec
d4c4mec