Trwa ładowanie...
d2f1l3m

PKO BP chce przeprowadzić emisję akcji do 5 mld zł w 2009 r.

Zarząd PKO BP liczy, że emisja w tym roku
akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy o wartości
do 5 mld zł umożliwi bankowi rozwój jego bazy kapitałowej i
utrzymanie współczynnika wypłacalności (Tier I) na poziomie co
najmniej 11 proc. - poinformował prezes banku.

Share
d2f1l3m

Zarząd PKO BP liczy, że emisja w tym roku akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy o wartości do 5 mld zł umożliwi bankowi rozwój jego bazy kapitałowej i utrzymanie współczynnika wypłacalności (Tier I) na poziomie co najmniej 11 proc. - poinformował prezes banku.

_ Wierzymy, że emisję uda się przeprowadzić w tym roku. Liczę, że emisja spotka się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich akcjonariuszy _ - powiedział Jerzy Pruski, prezes banku.

Prezes Pruski poinformował, że emisja nowych akcji będzie miała wartość do 5 mld zł.

d2f1l3m

_ Przedmiotem analiz jest kwota do 5 mld zł _ - powiedział Pruski.

Prezes dodał, że ostateczna wysokość emisji oraz jej szczegółowe warunki zostaną podane przed rozpoczęciem zapisów.

W projektach uchwał na walne zgromadzenie, zwołane na 30 czerwca, zarząd PKO BP zaproponował emisję do 650 mln akcji serii D.

_ Standardem jest, że występuje się o kwoty, które zawierają pewien bufor bezpieczeństwa, który zwiększa szanse takich emisji. Ta kwota maksymalnego podwyższenia kapitału oznacza, że zarząd chce mieć elastyczność w przeprowadzeniu transakcji i bynajmniej z tego nie wynika, że będziemy chcieli wyemitować 650 mln akcji po cenie, która jest rynkowa _ - powiedział Pruski.

d2f1l3m

Zdaniem prezesa PKO BP emisja akcji z prawem poboru to najlepsza forma podniesienia kapitału w obecnym czasie.

_ Emisja zostanie przeznaczona na racjonalne zwiększenie sumy bilansowej _ - powiedział Pruski.

Bank podał w poniedziałek, że chce utrzymać współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 11 proc.

_ Będziemy dążyli do tego, by wskaźniki bezpieczeństwa banku były na poziomie co najmniej 11 proc. w odniesieniu do kapitałów podstawowych _ - powiedział Pruski.

d2f1l3m

W trakcie sesji bank podał, że jego zarząd zaproponuje akcjonariuszom, by z zysku za 2008 rok przeznaczyć na dywidendę 2,88 mld zł, co daje 2,88 zł dywidendy na akcję.

Wcześniej zarząd proponował, by z zysku za 2008 rok nie wypłacać dywidendy.

_ Ponieważ sytuacja na rynkach finansowych uległa zauważalnej poprawie i pesymistyczne scenariusze nie są bazowymi, to biorąc pod uwagę bardzo dobre wskaźniki PKO BP doszliśmy do wniosku, że nie ma żadnych argumentów, które mogłyby powodować, że nie będziemy uczestniczyli w procesie pozyskiwania środków z rynku kapitałowego _ - powiedział Pruski.

_ Jednocześnie ona pozwala zmienić politykę związaną z projektowaną dywidendą _ - dodał.

d2f1l3m

Prezes poinformował w poniedziałek, że liczy, iż po przeprowadzeniu obu operacji kapitały własne banku będą w sposób "zauważalny" większe od obecnych.

_ Podniesienie kapitału stwarza okazje, żeby móc się z akcjonariuszami podzielić w 2008 roku zyskiem. Jedną stroną tego projektu jest podniesienie kapitału, ale z drugiej strony, ze względu na siłę banku, na szanse związane z emisją, zarząd widzi możliwość wypłacenia dywidendy _ - powiedział Pruski.

_ Sądzimy, że ta transakcja jest spójna logicznie, ona się bardzo dobrze zamyka ze strony komercyjnego interesu PKO BP _ - dodał.

Skarb Państwa ma obecnie 51,24-proc. udziałów banku.

Prezes ocenił, że intencją Skarbu Państwa jest utrzymanie pośrednio i bezpośrednio udziałów na obecnym poziomie. (PAP)

d2f1l3m

Podziel się opinią

Share
d2f1l3m
d2f1l3m