Trwa ładowanie...
d3pwvi3
07-03-2016 16:45

PKO BP liczy na lekki wzrost marży i spadek wskaźnika C/I w kolejnych kwartałach

Warszawa, 07.03.2016 (ISBnews) - PKO Bank Polski w II kw. ubiegłego roku zapoczątkował trend poprawy wyników biznesowych i zakłada, że będzie on utrzymany w kolejnych kwartałach. Marża odsetkowa netto może się lekko poprawiać w tym roku, zaś wskaźnik koszty do dochodów (C/I) powinien zejść do poziomu poniżej 50% w perspektywie roku  2016-2017, poinformowali przedstawiciele banku. 

d3pwvi3

"Bardzo nas cieszy wyraźna poprawa wyników biznesowych, ich wysoka jakość, a szczególnie odbudowa wyniku odsetkowego. Nie ma powodów, aby ten trend miał się odwrócić w kolejnych kwartałach" - powiedział wiceprezes Bartosz Drabikowski podczas konferencji prasowej.

"W IV kwartale wynik odsetkowy wzrósł o 2,1% kwartał do kwartału, wspierany przez nową dobra sprzedaż i optymalizację kosztów odsetkowych. Marża odsetkowa, tak jak się spodziewaliśmy, została poprawiona - do 3,12%. Ostrożnościowo licząc, powinniśmy dołożyć ok. 10 pkt bazowych do marży w tym roku" - powiedział Drabikowski.

Marża odsetkowa netto wyniosła 3,12% w IV kw. wobec 3,11% kwartał wcześniej. W całym roku marża odsetkowa netto sięgnęła 3,04% wobec 3,56% rok wcześniej.

Jak poinformował dyrektor ds. strategii i inwestycji Paweł Borys, PKO BP chce być liderem rynku w zakresie wskaźnika koszty do dochodów i oczekuje, że C/I może powrócić do poziomu poniżej 50% w przyszłym lub może nawet bieżącym roku.

d3pwvi3

"Myślę, że ze wskaźnikiem C/I poniżej 50% możemy zejść w okolicach 2016/2017 roku" - powiedział dyrektor.

Wskaźnik C/I wyniósł 52,1% w 2015 r. wobec 47,1% rok wcześniej (dane porównywalne, bez uwzględnienia jednorazowych obciążeń).

Borys powiedział, iż spodziewa się, że zysk netto sektora bankowego w tym roku będzie nominalnie porównywalny do osiągniętego w 2015 r. (11,5 mld zł).

"Jest natomiast pytanie, czy zdarzenia jednorazowe się powtórzą po stronie negatywnej i czy wydarzy się transakcja z Visa. Dodatkowo, mamy ponad 5 mld zł podatku bankowego dla sektora. Wynik może być w okolicach ub. roku, w którym już zeszliśmy na niski poziom" - podkreślił dyrektor.

d3pwvi3

Dodał, że PKO BP spodziewa się w tym roku i następnym dosyć stabilnego trendu wzrostu depozytów, zaś po stronie kredytowej "rynek się nasyca"

"To powinno poprawić płynność w sektorze. Jeśli chodzi o kredyty, to rynek dopiero w najbliższych miesiącach dostosuje się do podatku bankowego. Tu prognozujemy wzrost rzędu 5-6%, ale ryzyko jest po stronie słabszego wzrostu" - uważa dyrektor.

W jego ocenie, nową normą dla sektora bankowego będzie zwrot z kapitałów (ROE) rzędu 6-7 % w perspektywie najbliższych lat, przy dzisiejszych założeniach dotyczących kwoty podatku.

"My chcielibyśmy wyróżniać się pozytywnie z ROE wysokości 8,5-9%. To jest szacowany plus minus poziom w obecnym otoczeniu regulacyjnym" - podkreślił.

Wskaźnik zwrotu kapitałów (ROE) netto wyniósł 9% w ub. roku wobec 12,4% rok wcześniej. Po odjęciu zdarzeń jednorazowych ROE wyniosło 10,4% w porównaniu z 12,4% w 2014 .

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

(ISBnews)

d3pwvi3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pwvi3