PKO BP spodziewa się stabilizacji kosztów ryzyka, 1,4‑1,5 proc. na koniec '12 r.
06.08. Warszawa (PAP) - PKO BP spodziewa się stabilizacji kosztów ryzyka. Na koniec roku wskaźnik kosztów ryzyka może wynieść około 1,4-1,5 proc. - poinformował na telekonferencji...
06.08. Warszawa (PAP) - PKO BP spodziewa się stabilizacji kosztów ryzyka. Na koniec roku wskaźnik kosztów ryzyka może wynieść około 1,4-1,5 proc. - poinformował na telekonferencji z analitykami Zbigniew Jagiełło, prezes banku. Bartosz Drabikowski, wiceprezes banku poinformował, że PKO BP podtrzymuje oczekiwanie 5-6 proc. wzrostu rynku kredytów na koniec 2012 r.
"Raczej spodziewamy się stabilizacji. Oczywiście możliwa jest jakaś zmienność. Najbardziej prawdopodobne, że będziemy raportować ten wskaźnik na poziomie 1,4-1,5 proc." - powiedział Jagiełło.
Odnosząc się do oczekiwań na 2013 r. prezes dodał: "wydaje nam się, że nie jesteśmy tak cykliczni jak nasi konkurenci - ich koszt ryzyka będzie wyższy niż w naszym przypadku".
Z kolei Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP, dodał, że założeniem banku jest roczny wzrost kosztów ogólnych w tempie lekko powyżej inflacji.
"Naszym założeniem jest roczny wzrost kosztów lekko powyżej inflacji oraz utrzymywanie wysokiej efektywności banku" - powiedział Drabikowski
"Zakładamy, że utrzymamy poziom kosztów z pierwszej połowy roku: możliwy jest jednocyfrowy, procentowy wzrost" - dodał.
Koszty w II kwartale 2012 roku wyniosły 1.094 mln zł, czyli były na poziomie nieznacznie niższym niż oczekiwał rynek (1.139,6 mln zł).
Drabikowski poinformował, że PKO BP podtrzymuje oczekiwania 5,6 proc. wzrostu rynku kredytów na koniec 2012 r.
"Nie zmieniamy swoich całorocznych oczekiwań po I połowie roku. Spodziewamy się, że rynek urośnie o 5-6 proc. II połowa roku może przynieść spowolnienie do 4-5 proc. rdr. Spowolnienie jest widoczne głównie w hipotekach, ale również w kredytach dla sektora MSP oraz w kredytach inwestycyjnych dla korporacji. Segment kredytów konsumenckich nadal radzi sobie słabo. W PKO BP mocniejszy akcent, który kładziemy na marże i jakość aktywów może w dalszym ciągu spowalniać wzrost" - powiedział.
Wiceprezes PKO BP powiedział, że bank widzi presję na marżę odsetkową.
"Widzimy presję na marżę odsetkową, ale widzimy też stabilizację marży w wielu segmentach. Po stabilizacji liczymy na lekką poprawę" - powiedział Drabikowski.
"Spadek wartości portfela kredytów konsumenckich może być wyzwaniem dla marży odsetkowej w nadchodzących kwartałach" - dodał.
Marża odsetkowa w pierwszej połowie 2012 roku wzrosła do 4,7 proc. z 4,5 proc. rok wcześniej. (PAP)
gty/ kuc/ kam/ asa/