Trwa ładowanie...
d3dd38o

PKP Cargo chce zdynamizować biznes terminalowy, przygotuje jego strategię

Warszawa, 19.02.2015 (ISBnews) - PKP Cargo porządkuje aktywa terminalowe, rozważa dalsze inwestycje w infrastrukturę przeładunkową i przygotowuje strategię rozwoju tego segmentu działalności, poinformował agencję ISBnews prezes Adam Purwin.

Share
d3dd38o

"Tworzymy strategię dla biznesu terminalowego, aby nadać nową dynamikę tej części naszej działalności. Jesteśmy jedynym podmiotem dysponującym siecią terminali konwencjonalnych i intermodalnych, które znajdują się na wszystkich granicach Polski. Dzięki naszym akwizycjom do tej sieci będą włączane terminale w Czechach i na kolejnych rynkach" - powiedział Purwin w rozmowie z ISBnews.

Po niedawno ogłoszonych planach rozbudowy terminala intermodalnego w Poznaniu Franowie, PKP Cargo nie wyklucza kolejnych inwestycji infrastrukturalnych.

"Analizujemy kilka nowych lokalizacji. Chcemy też, aby wszystkie nasze terminale stały się profesjonalnymi centrami logistycznymi" - wyjaśnił Purwin.

d3dd38o

Prezes przypomniał, że Przedsiębiorstwo Spedycyjne Trade Trans, w której PKP Cargo nabyło niedawno pozostałą część udziałów również jest właścicielem kilku terminali.

"Dzięki temu w tej chwili posiadamy 25 terminali. Mamy potencjał, by stworzyć jedną z największych sieci terminali w tej części Europy" - dodał.

Purwin podkreślił, że istotnym celem przewoźnika jest odegranie znaczącej roli w logistyce w korytarzu Bałtyk-Adriatyk.

"Dlatego chcielibyśmy, by łańcuch logistyczny zaczynał się od polskich portów. W związku z tym nadal jesteśmy zainteresowani przejęciem Portu Gdańskiego Eksploatacja. Złożyliśmy swoją ofertę, następny krok należy do właściciela" - podsumował prezes.

d3dd38o

PKP Cargo ogłosiło pod koniec stycznia, że rozbuduje terminal intermodalny w Poznaniu Franowie, zwiększając jego pojemność składowania o ok. 40%. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2015 roku, a jej całkowita wartość to 5,8 mln zł.

Tydzień temu przewoźnik poinformował, że nabył pozostałą część udziałów (44,44%) w Przedsiębiorstwie Spedycyjnym Trade Trans. Akwizycja ma umożliwić PKP Cargo kontynuowanie dynamicznej ekspansji na rynkach międzynarodowych.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d3dd38o

Podziel się opinią

Share
d3dd38o
d3dd38o