PKP Energetyka: Aż 3/4 firm chciałoby otrzymywać energię i gaz od 1 sprzedawcy
Warszawa, 09.09.2014 (ISBnews) - Blisko 3/4 (74%) przedsiębiorstw chciałoby otrzymywać energię i gaz od jednego sprzedawcy, wynika z badania na próbie 510 firm przeprowadzonego w kwietniu i maju br. przez PKP Energetykę we współpracy z firmą analityczną ARC Rynek i Opinia.
09.09.2014 | aktual.: 09.09.2014 12:38
"Główne wnioski:
- 74% badanych firm chciałoby otrzymywać energię i gaz od jednego sprzedawcy.
- 49% respondentów potwierdziło, że co najmniej raz zmieniło dostawcę energii.
- 46% badanych planuje zmianę sprzedawcy energii.
- 36% respondentów rozważa zmianę sprzedawcy gazu" - czytamy w komunikacie.
Badanie zostało przeprowadzone na próbie 510 firm w całej Polsce (w tym 278 wykorzystujących gaz), zatrudniających co najmniej 50 pracowników. W ankiecie wzięły udział osoby odpowiedzialne za wybór dostawcy energii i gazu w firmach oraz instytucjach publicznych.
"Z badań wynika, że polskie firmy dobrze znają swoje prawa i mają świadomość możliwości zmiany sprzedawcy energii, co potwierdza 81% respondentów. Niemal połowa firm (49%), co najmniej raz podjęła decyzję o współpracy z nowym sprzedawcą energii. Zmiany częściej dokonywano w dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających 250 osób lub więcej (52% badanych zmieniło sprzedawcę), rzadziej w firmach średnich między 50 a 249 pracowników (49%), a najrzadziej w małych, liczących do 50 pracowników (36%)" - napisano także.
Sprzedawcę energii najczęściej zmieniała administracja publiczna oraz firmy handlowe - odpowiednio 58% i 55% badanych. Najmniej skłonne do zmiany okazały się biurowce, centra handlowe, restauracje i hotele (dostawcę zamierza zmienić 39% z nich), podano też w materiale.
"Analiza wyników wskazuje, że na rynku energii trwa aktywna walka o nowych klientów. 85% respondentów potwierdziło, że w ciągu ostatniego roku ich firma otrzymała ofertę od innych sprzedawców energii. 69% badanych przyznało, że dotychczasowy partner prezentował im swoją ofertę, aby zachęcić ich do dalszego korzystania ze swoich usług" - czytamy także w komunikacie.
(ISBnews)