PKP SA chcą kupić ponad 9 tys. telefonów komórkowych
Ponad 9 tys. telefonów komórkowych i prawie 1,5 tys. modemów do bezprzewodowej transmisji danych chcą kupić kolejarze dla pracowników dziewięciu spółek Grupy PKP. Przetarg został ogłoszony w tym tygodniu.
Tym razem kolejarze szukają dostawcy telefonów komórkowych. Jak można wyczytać w opublikowanych przez spółkę dokumentach przetargowych, prawie tysiąc aparatów ma trafić do VIP-ów i kadry menedżerskiej Grupy PKP. Mają to być smartfony - modele zostały wskazane w opisie przedmiotu zamówienia. Najwięcej "vip-owskich" telefonów - 50 sztuk - ma trafić do towarowego przewoźnika PKP Cargo. Największą liczbę telefonów dla kadry menedżerskiej ma natomiast otrzymać PKP Intercity - 254 sztuk.
Zamówione przez PKP telefony mają mieć dedykowaną przez producenta ładowarkę i muszą umożliwiać korzystanie z usług dowolnej sieci komórkowej w Polsce. Dopuszczone kolory obudowy to czarny, biały, niebieski, szary i srebrny.
Poza telefonami kolejarze chcą też kupić 1 tys. 483 sztuk modemów do bezprzewodowej transmisji danych.
Każda z dziewięciu spółek Grupy PKP ma własną umowę z operatorem komórkowym, co zdaniem władz spółki-matki Grupy, czyli PKP SA, powoduje nieuzasadnione koszty. Władze PKP liczą, że ujednolicenie standardów dotyczących telefonów komórkowych dla całej Grupy i centralne zakupy pozwolą na wielomilionowe oszczędności.
Grupa PKP powstała w 2001 r. z podziału przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. Obecnie w skład Grupy wchodzi dziewięć spółek: spółka-matka PKP SA, spółki przewozowe: PKP Cargo, PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście i PKP LHS, oraz spółki zarządzające infrastrukturą kolejową: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka. Grupa zatrudnia ponad 80 tys. pracowników. Jest to czwarta co do wielkości kolej europejska.