Trwa ładowanie...
polska
06-05-2013 12:45

PKPP Lewiatan: nie należy spodziewać się poprawy w gospodarce

W drugim kwartale nie należy się spodziewać poprawy koniunktury w polskiej gospodarce - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Obliczany przez nią roczny Indeks Biznesu nie zmienił się w kwietniu wobec marcowego notowania i wyniósł 33 pkt.

PKPP Lewiatan: nie należy spodziewać się poprawy w gospodarceŹródło: Jupiterimages
d1ezwim
d1ezwim

Również w kwietniu nie zmienił się Indeks Biznesu w ujęciu kwartalnym i wyniósł 24 pkt.

Indeks Biznesu jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

"Kolejne kwartały do końca roku też raczej nie przyniosą istotnej poprawy, bo indeks roczny jest ciągle w dołku i nie wykazuje tendencji na odbicie w górę. Dane z gospodarki nie wskazują na istotne odwrócenie stagnacji głównego czynnika wzrostu, jakim jest popyt wewnętrzny, bo chociaż kwartalny indeks popytu lekko drgnął w górę, to w notowaniu rocznym jeszcze się obniżył" - napisano w informacji PKPP Lewiatan.

Eksperci PKPP Lewiatan podkreślili, że bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, zatrudnienie nadal maleje, a fundusz płac spada.

d1ezwim

Według Konfederacji brak ożywienia popytu wewnętrznego to efekt nadal spadającej produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej. "Sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto, ale w dłuższej perspektywie przy słabnącej koniunkturze na świecie trudno będzie mu skompensować spadek popytu krajowego" - podkreśliła.

PKPP Lewiatan wskazała, że niski popyt krajowy i malejąca inflacja odbijają się na dochodach budżetowych i pogłębiają deficyt finansów publicznych. To - jak zaznaczyła organizacja pracodawców - pogarsza sytuację makroekonomiczną gospodarki.

Spośród indeksów szczegółowych, o 2 pkt do 12 pkt spadł roczny indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne; kwartalny indeks popytu globalnego wzrósł do 8 pkt.

Nie zmieniły się indeksy finansów, badające rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej. Indeks kwartalny pozostaje na poziomie 43 pkt, a roczny 47 pkt.

Z kolei indeks makroekonomiczny roczny wzrósł do 43 pkt, a kwartalny spadł do 40 pkt. Wskaźnik ten ocenia inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

Kwartalny indeks wpływu czynników politycznych wzrósł natomiast o 1 pkt do 43 pkt, a roczny spadł o 2 pkt do 42 pkt.

d1ezwim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ezwim