Trwa ładowanie...

Plantatorzy bez dopłat

Ministerstwo Rolnictwa obiecało złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o płatności na 2012 rok z tytułu wsparcia pracochłonnych upraw wysokiej jakości dla plantatorów tytoniu. Ich przedstawiciele domagają się od resortu rolnictwa przeznaczenia na ten cel 30 milionów euro rocznie.

Plantatorzy bez dopłatŹródło: Jupiterimages
d3kd95c
d3kd95c

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk nie podał dokładnej daty przekazania wniosku do Komisji Europejskiej, ale zapewnił, że jest on prawie kompletny. Jeśli zostanie zaakceptowany, to plantatorzy dostaną dodatkowo 7 tysięcy złotych na hektar.

Związek Plantatorów Tytoniu przypomina, że ze strony polskiej będzie trzecia próba otrzymania wsparcia dla naszych plantatorów tytoniu. Na 2010 i 2011 rok tych funduszy Unia Europejska nam nie przyznała. W tym roku dopłaty plantatorzy otrzymali niecałe 200 milionów złotych, w ubiegłym - 400 milionów.

Plantatorzy twierdzą, że dostają mniej niż połowę tego, co otrzymują rolnicy w innych krajach Unii Europejskiej. Edward Komornik z Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Biłgoraju mówi, że rolnicy z tych terenów są skazani na produkcję tytoniu. Mają od jednego do trzech hektarów gleb słabej jakości, na których nic innego uprawiać się nie da i nie opłaca.

Tradycje tytoniu sięgają tam lat trzydziestych ubiegłego wieku. Sam surowiec należy do najlepszych w Europie. Plantatorzy podkreślają, że tytoń służy nie tylko do produkcji szkodliwych papierosów, ale jest także cennym surowcem dla przemysłu farmaceutycznego i jednym z najlepszych środków zwalczających chorobę pszczół - warozę. W Polsce tytoń uprawia 14 tysięcy producentów na 16 tysiącach hektarów. Rocznie nasz kraj produkuje 40 tysięcy ton tego surowca.

d3kd95c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kd95c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj