Trwa ładowanie...
autostrada
12-12-2009 06:12

Płatna autostrada A4 najwcześniej za pięć lat

Przebudują A4 między Krzywą a Wrocławiem. Ruszyły prace nad dokumentacją dla tej inwestycji.

Płatna autostrada A4 najwcześniej za pięć latŹródło: Jupiterimages
dgqmzay
dgqmzay

Według Joanny Wąsiel, rzecznika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu, wprowadzenie biletów za przejazd autostradą A4 na odcinku z Krzywej do Wrocławia będzie możliwe nie wcześniej niż w 2015 roku. W czwartek wyłoniono firmę, która za ponad 1,4 mln zł przeanalizuje, co trzeba zrobić, aby droga spełniała wymogi stawiane płatnym autostradom. Spółka Tebodin-Sap Projekt ma na to 18 miesięcy. Harmonogram przewiduje, że około 2012 r. ruszy przebudowa A4. Jak długo potrwa? To zależy głównie od zakresu prac, który określi dopiero studium Tebodin-Sap, ale z szacunków GDDKiA wynika, że nie krócej niż dwa lata.
Część mankamentów widać gołym okiem. Kierowcom najbardziej doskwiera brak pasa awaryjnego (miały go zastąpić zatoczki). Najprawdopodobniej trzeba będzie też położyć trzeci pas ruchu, przynajmniej przy większych wzniesieniach. Nie ma siatki zabezpieczającej przed wtargnięciem dzikich zwierząt na jezdnię ani tuneli, by umożliwić im przedostanie się na drugą stronę drogi. Może zachodzić konieczność przebudowy węzłów, wiaduktów i innych obiektów inżynieryjnych.

Przy płatnej autostradzie muszą być miejsca obsługi podróżnych, a na nich parkingi, sanitariaty, stacje paliw, lokale gastronomiczne, hotele, sklepy, punkty informacji turystycznej. Szczegółowe wymagania wylicza na 30 stronach maczkiem rozporządzenie ministra infrastruktury z 16 stycznia 2002 r.
Równocześnie z przebudową A4 będzie kontynuowana modernizacja drogi krajowej nr 94, jako alternatywna trasa dla kierowców, którzy zechcą podróżować za darmo na odcinku Wrocław - Legnica.
Ponad rok trwają prace na odcinku Wrocław - Środa Śląska - Mazurowice. Potem nastąpi remont odcinków z Prochowic do Legnicy i z Legnicy do Krzywej.

Opłatę za przejazd autostradą ustala minister infrastruktury. Aktualna średnia to 10-15 gr/km. Do 2015 r. stawka zdąży się jeszcze nieraz zmienić.

Tam już płacą
Na A4 opłaty obowiązują jedynie na odcinku Kraków-Katowice. Ten odcinek ma 61 km i jest zbliżony długością do fragmentu A4 Legnica-Wrocław. Za przejazd motocyklem trzeba tam zapłacić 8 zł, autem osobowym i busem (2-3 osie) - 13,50 zł, ciężarówką - 24,50 zł. Poza dwoma punktami pobierania opłat są tez 4 punkty obsługi podróżnych.

dgqmzay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqmzay