Trwa ładowanie...

Płatne parkowanie na kolejnych osiedlach. Warszawscy radni zdecydowali

Warszawska strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona o rejon Saskiej Kępy i Kamionka na Pradze-Południe. Za takim rozwiązaniem zagłosowali w czwartek radni. Uchwała ma zacząć obowiązywać od października tego roku.

Warszawska strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona o rejon Saskiej Kępy (na zdjęciu) i Kamionka na Pradze-PołudnieWarszawska strefa płatnego parkowania zostanie rozszerzona o rejon Saskiej Kępy (na zdjęciu) i Kamionka na Pradze-PołudnieŹródło: Adobe Stock, fot: Drone in Warsaw
d8tqloa
d8tqloa

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania na Pradze-Południe poparli radni Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości. "Za" było 36 radnych, 14 radnych było przeciwnych, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

- Mieszkańcy są podzieleni w tej sprawie. Różne opinie zostały wyrażone w konsultacjach. Mam doświadczenia z innych Stref Płatnego Parkowania Niestrzeżonego i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. Warszawa jest dużym miastem, do którego ludzie przyjeżdżają do pracy czy z innych powodów. Wydaje się, że objęcie SPPN kolejnych rejonów miasta jest bardzo ważne - mówił Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych Kolacji Obywatelskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Z krzywego peronu ludzie będą jeździć, jeśli będzie dobra oferta". Ekspert o paradoksie polskiej kolei

Mieszkańcy skorzystają?

Jak przekonywał, według niego większość mieszkańców Saskiej Kępy i Kamionka jest za wprowadzeniem strefy, choć oczywiście nie wszyscy. Radny przyznał, że - jak w każdym miejscu - w początkowej fazie po wprowadzeniu strefy będzie trudno. Dodał jednak, że na innych osiedlach, gdzie strefy już zostały wprowadzone, zwiększyła się dostępność miejsc parkingowych, bo z tych miejsc parkingowych - wcześniej bezpłatnych - przestały korzystać osoby przyjezdne.

d8tqloa

Radny PiS Jacek Cieślikowski kontrował jednak, że nie dość, że po wprowadzeniu strefy zmniejszy się liczba miejsc parkingowych, to jeszcze dojdzie do tego remont wiaduktów Trasy Łazienkowskiej i likwidacja istniejących tam parkingów. Przypomniał też o dwóch petycjach mieszkańców przeciwko wprowadzeniu SPPN, które zostały przyjęte przez Radę Warszawy.

Natomiast popierający wprowadzenie SPPN m.in. członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Saskiej Kępy też złożyli swoją petycję, jednak Rada Warszawy jej nie rozpatrzyła, wskazując jako przyczynę błędy proceduralne - brak podpisu. Przedstawiciele inicjatywy "NIE! dla SPPN na Saskiej Kępie" twierdzą, że w tej petycji dodano podpisy z innej, sprzed 8 lat.

Radny PiS Piotr Szyszko przypomniał, że Rada Dzielnicy Pragi-Południe przyjęła stanowisko przeciwko wprowadzeniu strefy na terenie dzielnicy.

Zmiany w płatnym parkowanie także w Krakowie

W lutym zmiany odnośnie płatnego parkowania zostały przegłosowane także w Krakowie. Tamtejsi radni zdecydowali, że opłaty za postój pójdą w górę. Osoby, które nie mieszkają w Krakowie, zapłacą za parkowanie w podstrefie A za pierwszą godzinę 9 zł, za drugą – 10 zł, a trzecią – 11 zł. W podstrefie B opłata ta wyniesie 8 zł za pierwszą, 9 zł za drugą i 10 zł za trzecią godzinę, a w podstrefie C odpowiednio: 7, 8 i 9 zł. Kolejne godziny będą kosztować tyle, co pierwsza.

d8tqloa

Z kolei mieszkańcy posiadający Kartę Krakowską za parkowanie w strefie zapłacą mniej, jeśli będą korzystać z aplikacji mobilnej. Dla nich opłata za parkowanie w podstrefie A wyniesie 6 zł za pierwszą godzinę, 7 zł za drugą i 8 zł za trzecią. W strefie B odpowiednio 5, 6 i 7 zł, a w podstrefie C opłata będzie stała 4 zł.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d8tqloa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8tqloa