Trwa ładowanie...

Play uległ pod naciskiem KE. Będzie nowy cennik roamingowy

Jedna z sieci telefonicznych, która zaprezentowała cennik roamingowy niezgodny z unijnym prawem, ugięła się pod naciskiem Komisji Europejskiej. Play zaprezentuje wkrótce nowy cennik, o czym poinformował rzecznik telekomu Marcin Gruszka.

Play uległ pod naciskiem KE. Będzie nowy cennik roamingowyŹródło: PAP, fot: PAP/Szymon Łaszewski
d96591c
d96591c

Przedstawiciel sieci poinformował na Twitterze, że Play pracuje nad nową ofertą roamingową. Szczegółów na razie nie znamy, ale te mają pojawić się wkrótce.

Przypomnijmy, że Play - podobnie jak Plus i T-Mobile - przedstawiły tydzień temu nowe cenniki usług w roamingu, które miały spełniać unijną dyrektywę "roam like at home". W skrócie - połączenia za granicą miały niczym nie różnić się od tych krajowych.

Problem w tym, że wspomniana trójka operatorów przepisów nie potraktowała dosłownie. Z zagranicy można było dzwonić za darmo tylko do pewnego limitu - powyżej niego trzeba było płacić. To nie spodobało się Komisji Europejskiej, która przesłała money.pl oficjalne stanowisko w tej sprawie.. Podobnego zdania był Urząd Komunikacji Elektronicznej, który wydał specjalny komunikat.

Co ma się zmienić w roamingu? Zobacz, czy zapłacisz więcej:

Jedynym operatorem, który dostosował swój cennik do unijnego prawa, był Orange. Do niego KE nie miała zastrzeżeń.

d96591c

Właśnie francuskiemu operatorowi - jak się wydaje - szpilkę wbił rzecznik Playa Marcin Gruszka. Odpowiadając na komentarz jednego z internautów napisał, że "nasza oferta była dopasowana do krajowych, a nie francuskich realiów biznesowych i kosztowych".

Nietrudno zauważyć tutaj odniesienia do Orange. Nie jest bowiem tajemnicą, że na polskim rynku walka między konkurencyjnymi operatorami jest szczególnie silna. A to powoduje znaczne obniżki cen i mniejsze marże dla operatorów. Telekomy, które działają przede wszystkim nad Wisłą, nie mają więc już z czego "schodzić".

Mówił o tym zresztą w WP Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz giełdowych w Haitong Banku. Specjalizuje się on właśnie w rynku telekomunikacyjnym.

d96591c

- Pamiętajmy, że polski klient ma najniższe stawki połączeń w całej Unii - podkreśla analityk. - Wojna cenowa na polskim rynku spowodowała, że średni przychód telekomu na użytkownika sięga ok. 40 zł. W innych krajach jest to też 40, ale euro.

Dla polskiego klienta oferta "bez limitu" na połączenia i SMS-y oraz spory pakiet internetu to wydatek rzędu 30-40 zł miesięcznie. W innych krajach zachodniej Europy (w tym również we Francji, do której odnosi się rzecznik Play) jest to kwota 3-4 razy wyższa.

d96591c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d96591c