Trwa ładowanie...
d34636r

Plotki znów osłabiają złotego

Na rynku roi się od niekorzystnych dla euro plotek. Po pierwsze pojawiły się wspomniane już wczoraj informacje o skupie aktywów korporacyjnych. Teraz doszły stress testy banków, które podobno mogą dać słabe wyniki. W rezultacie tych danych euro słabnie względem dolara, a to ciągnie złotówkę w dół.
Share
Plotki znów osłabiają złotego
Źródło: WP.PL, Fot: Przemysław Jach
d34636r

Od wczoraj trwa przecena złotego spowodowana przez osłabianie się euro względem dolara. Jaki jest tym razem powód tego ruchu? Na rynek trafiły informacje o planowanych stress testach organizowanych przez EBC. Same testy nie są problemem, problemem jest to, że wedle plotek aż 18 ze 130 banków może ich nie przejść. W dalszym ciągu ruch ten jest wspomagany przez plotki o programie skupu aktywów. Dzisiejszy dzień pokaże czy ruch ten będzie kontynuowany. Obecnie za euro płacimy już ponad 4,23 zł, frank przekroczył 3,51 zł, dolar zbliża się do 3,36 zł, a funt jest już powyżej 5,38 zł.

Wczoraj dodatkowo poznaliśmy dane na temat koniunktury gospodarczej. Nie są one jednak szczególnie ważne dla rynków biorąc pod uwagę, że dzisiaj o godzinie 10:00 poznamy wyniki sprzedaży detalicznej za wrzesień. W USA inflacja pozostała na niezmienionym poziomie 1,7%. Jest pułap niemal niedostępny dla gospodarek europejskich.

Od rana publikowane są wskaźniki PMI dla przemysłu w Europie. Poprzedziły je symbolicznie lepsze od oczekiwań dane z Chin. Państwo Środka ponownie uzyskało wynik powyżej 50 pkt, nieznacznie oddzielający recesję od rozwoju, jednak zapas jednak jest niewielki, bo wynosi zaledwie 0,3 pkt. Japonia odnotowała z kolei wzrost o 1,1 pkt do 52,8 pkt. Dane dla Francji okazały się gorsze od oczekiwań - kraj ten uzyskał wynik 47,3 pkt potwierdzający negatywne tendencje zachodzące w tamtejszej gospodarce. Złotówkę ratują niespodziewanie lepsze dane z Niemiec, gdzie indeks PMI dla przemysłu wyniósł 51,8 pkt, kiedy to analitycy spodziewali się spadku do 49,5 pkt. Po tym odczycie widać silną korektę na rynkach. Czy okaże się to początkiem ruchu powrotnego czy tylko jednorazowym wybiciem pokaże dzisiejszy dzień.

d34636r

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Polska - sprzedaż detaliczna,
10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Również dzisiaj odbędzie się aukcja polskiego długu na kwotę 4-6 mld złotych. Brak konkretnej kwoty wynika z faktu, ze jest to uzależnione od ilości korzystnych ofert. Dodatkowo poznamy zapisy z październikowego posiedzenia RPP i dowiemy się jakie argumenty stały za obniżką o 0,50%.

EUR/PLN

 (fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 23.07.2014 do 23.10.2014

d34636r

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy i testuje obecnie kolejne maksima. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

 (fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 23.07.2014 do 23.10.2014

d34636r

Kurs CHFPLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi możemy mieć do czynienia z czymś co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.

USD/PLN

 (fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 23.07.2014 do 23.10.2014

d34636r

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów jest testowane dzisiaj ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3550. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN

 (fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 23.07.2014 do 23.10.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Kurs przebija kolejne maksima i obecnie testuje maksima początku października. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2550, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

d34636r

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d34636r

Podziel się opinią

Share
d34636r
d34636r