Trwa ładowanie...
dj0tiln
08-03-2017 13:33

PMR: Rynek DIY wzrośnie o 4,4% do 54,1 mld zł w 2017 r.

Warszawa, 08.03.2017 (ISBnews) - Rynek DIY wzrośnie w Polsce o 4,4% r/r do 54,1 mld zł w 2017 r. wobec 5,3% wzrostu szacowanych za 2016 r. W ubiegłym roku wartość tego rynku, obejmującego produkty do budowy oraz remontu, produkty dekoracyjne, artykuły ogrodowe oraz narzędzia (kupowane zarówno przez klientów indywidualnych i instytucjonalnych) wyniosła szacunkowo 51,9 mld zł wobec 49,3 mld zł w 2015 r. i 47,9 mld zł w 2014, wynika z raportu firmy PMR pt. "Rynek DIY w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022"

dj0tiln
dj0tiln

"Rynek detaliczny (sprzedaż do klientów indywidualnych oraz firm budowlanych i remontowych działających na ich zlecenie) w 2016 r. miał 57% udziału w całkowitym rynku DIY. Dobra sytuacja na rynku mieszkaniowym, rosnące wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego, a także wzrost liczby Polaków planujących przeprowadzenie remontu (m.in. za sprawą wypłat z programu Rodzina 500+) sprawia, że prognozy rozwoju dla rynku są bardzo pozytywne - nawet w przypadku realizacji pesymistycznego scenariusza rozwoju sytuacji, wartość rynku detalicznego w okresie 2017-2022 nie spadnie" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Z drugiej strony, na horyzoncie widać też pewne zagrożenia. Największe z nich stanowi możliwe wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Oznaczałoby to poważne utrudnienie dla wielu konsumentów, którzy w tygodniu pracują i jedynym okresem, w którym mają czas na dłuższe odwiedziny w sklepie w celu zrobienia większych zakupów, jest weekend. Wprowadzenie zakazu zmniejszyłoby liczbę dni, w które możliwe jest taka wizyta z jednego do dwóch. Jednak biorąc pod uwagę aktualne doniesienia z Sejmu, gdzie procedowany jest projekt, istnieje szansa, że zakaz wprowadzany będzie stopniowo, co rozłoży w czasie negatywne skutki dla rynku. Inne zagrożenia dla rynku to zakończenie popularnego programu Mieszkanie dla Młodych w 2018 r., co może mieć negatywny wpływ na rynek mieszkaniowy, a także ryzyko ponownego wprowadzenia podatku od handlu detalicznego, podano także.

Największym graczem na polskim rynku DIY jest brytyjska grupa Kingfisher, właściciel sieci Castorama i Brico Depot. W 2016 r. lider posiadał 12% udziału w całkowitym rynku DIY. Wyniki reprezentatywnego badania przeprowadzonego w styczniu 2017 r. na potrzeby raportu na grupie ponad tysiąca respondentów pokazały, że Castorama jest również najlepiej rozpoznawalną siecią sklepów DIY w Polsce - markę tę zna 89% Polaków. W pierwszej piątce największych pod względem udziałów graczy na rynku znajdują się jeszcze: francuskie Leroy Merlin i Bricomarche, niemieckie OBI oraz polska sieć PSB-Mrówka należąca do grupy Polskie Składy Budowlane.

Co ciekawe, na liście 10 największych graczy na polskim rynku DIY znajdują się dwie sieci spożywcze - francuskie Auchan i brytyjskie Tesco, podano także.

dj0tiln

"Choć asortyment DIY w spożywczych sklepach wielkopowierzchniowych jest bardzo ograniczony i ma jedynie charakter suplementarny do podstawowej oferty, a sieci sklepów spożywczych nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla sklepów DIY, to ze względu na dużą skalę ich działalności (duża liczba sklepów i klientów, wysokie całkowite przychody) osiągają one dość wysoką sprzedaż produktów DIY. Te same czynniki tłumaczą szybko rosnącą sprzedaż produktów DIY w sieciach dyskontowych, takich jak Biedronka i Lidl. Ze względu na bardzo dużą liczbę sklepów oraz popularność tego formatu wśród Polaków, nawet niewielka liczba produktów DIY (najczęściej sprzedawanych sezonowo lub w ramach jednorazowych akcji) sprawia, że osiągany przez nie przychód z tego typu artykułów jest wysoki w skali rynku DIY" - wskazuje także PMR.

(ISBnews)

dj0tiln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj0tiln