PO chce skuteczniej zwalczać nielegalne reklamy wielkoformatowe

Platforma Obywatelska jeszcze we wtorek złoży do marszałek Sejmu projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który ma pomóc w skutecznej walce z nielegalnymi reklamami wielkoformatowymi - poinformował Andrzej Halicki (PO).

PO chce skuteczniej zwalczać nielegalne reklamy wielkoformatowe
Źródło zdjęć: © AFP/Jan Nowak

- Poważnym i uciążliwym problemem dla ludzi są zasłonięte (przez reklamy wielkoformatowe) okna mieszkań prywatnych oraz budynków użyteczności publicznej. Zakaz zasłaniania okien szczególnie okien prywatnych powinien być egzekwowany, powinien stać się normą. Tak się niestety nie dzieje - powiedział Halicki na wtorkowej konferencji prasowej. Jak przekonywał, nadrzędnym celem wprowadzenia projektowanych zmian jest usprawnienie egzekucji administracyjnej.

Poseł Platformy Marcin Kierwiński powiedział, że projekt nowelizacji zakłada, iż egzekucja administracyjna będzie prowadzona szybko i skutecznie. Jak dodał, zmiana art. 7 ust. 2 ma służyć przyznaniu organowi egzekucyjnemu swobody w wyborze środka egzekucyjnego.

Dotychczasowe rozwiązania nakazywały organom egzekucyjnym stosować w pierwszej kolejności środki najmniej uciążliwe - co niejednokrotnie prowadziło do sytuacji, gdzie z góry było wiadomo, że dany środek egzekucyjny w konkretnym przypadku będzie nieskuteczny.

"Tego rodzaju stan rzeczy nie dość, że przedłużał postępowanie egzekucyjne, to dodatkowo umożliwiał zobowiązanym na osiąganie znacznych korzyści finansowych do czasu rzeczywistej realizacji obowiązku nałożonego decyzją administracyjną" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

W art. 1 pkt 2 projektu przewiduje się podwyższenie opłat egzekucyjnych - w zakresie odnoszącym się do egzekucji świadczeń niepieniężnych. "Celowym jest zapewnienie, aby wysokość opłat egzekucyjnych odpowiadała faktycznie poniesionym wydatkom ponoszonym przez organ egzekucyjny. Obecnie opłaty naliczane przez organ egzekucyjny są bardzo niskie, co powoduje, że egzekwowanie ich jest niewspółmierne do poniesionych nakładów" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Przepis art. 1 pkt 3 projektu ustawy zawiera zmiany, których celem jest zapewnienie, aby grzywna w celu przymuszenia miała zdecydowanie represyjny i dotkliwy charakter.

Jak wyjaśnił Kierwiński, chodzi o to, aby w niektórych sytuacjach - w szczególności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - dla zobowiązanego nie było bardziej korzystne finansowo zapłacenie grzywny, niż świadome niewykonanie obowiązku egzekucyjnego. Dlatego w tej mierze podwyższono wysokość grzywny do 200 tys. zł.

Celem zmiany art. 141 ustawy jest wprowadzenie - przy egzekucji polegającej na odebraniu nieruchomości oraz opróżnienia lokalu mieszkalnego - okresu ochronnego. Chodzi o to, aby ograniczyć - przy nieruchomościach mieszkalnych, możliwość wyrzucenia na bruk zobowiązanego i osób z nim zamieszkujących w okresie zimowym.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)