Trwa ładowanie...
d2i0vw5

Po danych o CPI maleje prawdopodobieństwo podwyżki stóp w VII (opinia)

13.06. Warszawa (PAP) - Zdaniem ekonomistów HSBC, Credit Suisse i Capital Economics RPP w lipcu nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, a BNP Paribas zauważa, że po danych...

d2i0vw5
d2i0vw5

13.06. Warszawa (PAP) - Zdaniem ekonomistów HSBC, Credit Suisse i Capital Economics RPP w lipcu nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, a BNP Paribas zauważa, że po danych GUS o inflacji w maju maleje prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - wynika z komentarzy banków do środowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do maja 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,8 proc. rdr i 0,4 proc. mdm.

"Dane o inflacji to spora niespodzianka (konsensus i nasza prognoza była na poziomie 3,8 proc. rdr). Dzisiejsze dane zdecydowanie zmniejszają prawdopodobieństwo podwyżki na lipcowym posiedzeniu RPP, szczególnie, że inflacja bazowa spadła do 2,2-2,3 proc. rdr" - napisano w komentarzu BNP Paribas.

"Patrząc w przyszłość, w krótkim okresie inflacja pozostanie zmienna, a silne efekty bazy, głównie cen żywności, sugerują ponowne przyspieszenie CPI latem, do poziomów powyżej 4,0 proc. rdr. Jednak inflacja bazowa pozostanie niska, odzwierciedlając dalsze osłabienie presji popytowej" - dodano.

d2i0vw5

W opinii HSBC dane o inflacji nie stanowią uzasadnienia dla dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

"Dobra wiadomość jest taka, że siłą napędową tego spadku (inflacji - PAP) było ograniczenie inflacji bazowej, po nieoczekiwanym wzroście w kwietniu. Dane te, wraz z wskaźnikami obrazującymi aktywność gospodarczą wskazującymi na spowolnienie, nie stanowią uzasadnienia dla dalszego zacieśniania polityki pieniężnej" - napisano w komentarzu HSBC.

"Oczekujemy, że inflacja ponownie odbije się w miesiącach letnich, powinna jednak zacząć spadać od czwartego kwartału 2012 roku i kontynuować ten trend w 2013 roku w kierunku celu inflacyjnego banku centralnego na poziomie 2,5 proc. Oczekujemy, że referencyjna stopa procentowa pozostanie na niezmienionym poziomie 4,75 proc. w tym i w następnym roku" - dodano.

Credit Suisse i Capital Economics prognozują, że w lipcu RPP nie zmieni stóp procentowych.

d2i0vw5

"Prognozujemy, że CPI powoli będzie się obniżać. Przy słabnącym popycie krajowym, inflacja naszym zdaniem w przyszłym roku prawdopodobnie zbliży się do celu NBP, a wobec tego spodziewamy się, że główna stopa procentowa pozostanie na poziomie 4,75 proc. co najmniej do końca 2012 r. Podtrzymujemy prognozę głównej stopy na koniec 2013 r. na poziomie 5,0 proc." - napisano w komentarzu Credit Suisse.

"Opierając się na dostępnych danych o składnikach CPI szacujemy, że oficjalna inflacja bazowa mogła w maju wynieść ok. 2,3 proc. rdr, wobec 2,7 proc. rdr w kwietniu" - dodano.

"Dane o inflacji w Polsce zdecydowanie nie uzasadniają głosów o dalszych podwyżkach, być może w lipcu. Nasza miara inflacji bazowej w maju ostro spadła z 2,6 proc. rdr do 2,1 proc. rdr (...) W związku z Euro 2012 i związanym z nim wzrostem cen zakwaterowania, główna miara inflacji w czerwcu może wrócić powyżej 4 proc. rdr. Jednak efekt ten będzie czasowy i powinien zniknąć w lipcu i sierpniu. Co więcej, ostatnie dane o aktywności gospodarczej są co najmniej rozczarowujące. Dlatego nie spodziewamy się zmiany poziomu stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP" - napisano w komentarzu Capital Economics. (PAP)

fdu/ ana/

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5