Trwa ładowanie...
d15t75h
14-09-2006 10:45

Po kasę na zbiory

Myślisz, że czas poszukiwania pracy sezonowej za granicą już minął? Jesteś w błędzie. Masz jeszcze wciąż szansę na zatrudnienie na farmach przy zbiorze owoców i warzyw w Danii. Jedyne co musisz zrobić, to złożyć swoją aplikację.

d15t75h
d15t75h

Zastanawiasz się jak dostać pracę? Wystarczy, że wypełnisz (w języku angielskim) formularz aplikacyjny, który znajdziesz na stronie http://cv.seasonalwork.dk. Co ciekawe, możesz wskazać dwoje przyjaciół (ale nie więcej), z którymi chciałbyś jechać. Jak tylko znajdzie się pracodawca gotowy was zatrudnić, natychmiast zostaniecie o tym powiadomieni i dostaniecie do podpisania kontrakt.

Jakie wymagania muszą spełniać kandydaci do pracy sezonowej w Danii? Przede wszystkim muszą komunikatywnie znać angielski i cieszyć się dobrym zdrowiem (praca jest ciężka i wymaga często wstawania przed 5.00 rano). Dodatkowym atutem jest doświadczenie w rolnictwie, ogrodnictwie lub sadownictwie.
Kontrakt musi określać rodzaj i miejsce pracy, tygodniową liczbę godzin oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, wysokość wynagrodzenia oraz zasady i warunki zakwaterowania.
Jadąc do pracy przy zbiorach w okresie od maja do września musisz zabrać ze sobą własny namiot i sprzęt do gotowania. Kuchnia, łazienki i toalety, a także pokój telewizyjny znajdują się na kempingu, na którym możesz rozstawić namiot. Od września do maja pracodawca gwarantuje zakwaterowanie w kilkuosobowych pokojach, ale niestety musisz za nie dodatkowo płacić.

Jako pracownik sezonowy będziesz objęty duńskim ubezpieczeniem zdrowotnym, ale musisz przywieźć ze sobą dokument potwierdzający fakt, że jesteś objęty także ubezpieczeniem w Polsce. To bardzo ważne, bo istnieje 6-tygodniowa karencja zanim nabędziesz uprawnień do duńskich świadczeń.
Jako pracownik sezonowy musisz zarejestrować się w Folkeregisteret jako osoba tymczasowo opłacająca podatki. Często formalności z tym związane załatwia pracodawca.
Jeżeli będziesz pracował w Danii krócej niż sześć miesięcy, masz prawo potrącać od podatku należnemu duńskiemu fiskusowi kwotę 596 koron na pokrycie kosztów pobytu. Musisz jednak pokazać dokument potwierdzający twój stały meldunek w Polsce. Możliwe jest także potrącenie od podatku kosztów podróży (w 2005 r. było to 0,89 koron za km). Uznawane są także bilety promowe.
To, jak wysoki podatek zapłacisz zależeć będzie od twojego dochodu oraz od lokalnego urzędu skarbowego. Maksymalna wysokość obciążenia podatkowego nie może przekroczyć 59 proc. Wszyscy pracujący opłacają także składkę na zabezpieczenie społeczne (tzw. składka na rynek pracy) w wysokości 8 proc.

Pamiętaj, że Dania nie otworzyła dla nas swojego rynku i musisz wystąpić pozwolenie na pobyt i pracę. Możesz to jednak zrobić dopiero, gdy masz już propozycję pracy. Więcej informacji znajdziesz na stronie Duńskich Służb Imigracyjnych (www.udlst.dk).

d15t75h

Beata Putelbergier

Truskawki Groszek Sałata i cebula Kukurydza Jabłka i gruszki Prace ogrodnicze Choinki
Termin V-VIII VI-VIII V-XI VIII VIII-IX III-VI, X-XII IX-XII
Długość kontraktu 3-8 tyg. 3-12 tyg. 1-6 mies. 3-4 tyg. 1-3 mies. 4-10 tyg. 3-10 tyg.
Orientacyjne stawki (brutto) 0,80 euro/kg lub 6-15 euro/godz. 0,80 euro/kg lub 8-18 euro/godz. 14 euro/godz 10-20 euro/godz. 14 euro/godz. brak danych 25 euro/godz.
  • Na dodatkowy bonus mogą liczyć ci, którzy przepracują cały sezon.
d15t75h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15t75h