Trwa ładowanie...
d22nvgu

Po obniżeniu ratingu Japonii premier obiecuje dyscyplinę budżetową

Nazajutrz po obniżeniu ratingu Japonii premier Naoto Kan obiecał w piątek egzekwowanie dyscypliny budżetowej, by odzyskać zaufanie rynków. Według ekspertów gorsze notowanie Japonii wywoła globalne reperkusje.

Share
d22nvgu

Ze względu na zadłużenie państwa - sięgające 200 proc. japońskiego PKB - agencja ratingowa Standard and Poor obniżyła w czwartek długoterminowy rating kredytowy Japonii do AA- (AA minus) z AA.

Ekonomiści ostrzegają, że ze względu na rozmiar japońskiej gospodarki - trzeciej największej na świecie - obniżenie ratingu dla tego kraju będzie miało skutki na skalę "planetarną" - pisze AFP.

Relacja długu do PKB w Japonii jest najwyższa wśród państw rozwiniętych.

d22nvgu

Według Standard and Poor rokowania dla japońskiego długu pogarsza utrzymująca się w kraju deflacja i starzenie się społeczeństwa. Poziom zadłużenia państwa, które już obecnie jest jednym z najwyższych wśród ocenianych krajów, będzie nadal rosnąć.

Japonia straciła już w 1998 roku prestiżową notę AAA, jaką ma większość zamożnych krajów uprzemysłowionych. Od czasu, gdy pogorszyła się ocena Włoch w 2006 roku, żaden inny kraj G7 nie spadł w ratingu.

Premier Kan podkreślił w piątek, że najważniejsze jest teraz "utrzymanie dyscypliny budżetowej, by zachować zaufanie rynku w politykę budżetową kraju".

Jednak połowa budżetu Japonii zależy od sprzedaży nowych obligacji skarbowych. Gabinet Kana zobowiązał się w ubiegłym roku do ograniczenia rocznych emisji nowych obligacji do 44 300 mld jenów (400 mld euro), co najmniej do roku 2013.

Kan chce wdrożyć reformę finansów na szeroka skalę, w ramach której mogłyby wzrosnąć podatki, ale rząd ma związane ręce, bo konserwatywna opozycja ma większość w Izbie Radców (wyższej izbie parlamentu).

d22nvgu

Podziel się opinią

Share
d22nvgu
d22nvgu