Po osiągnięciu tegorocznych maksimów na GPW możliwa korekta spadkowa
Warszawa, 09.09.2014 (ISBnews/ City Index) - Inwestorzy nadal kupują akcje mimo słabszych danych gospodarczych i napiętej sytuacji na Ukrainie.
09.09.2014 08:18
Tak przewidywaliśmy w poprzednich komentarzach, tegoroczne maksima wartości WIG20 zostały ostatecznie wyrównane, a następnie przełamane w górę. Tym sposobem osiągnęliśmy okolice 2560 pkt.
"Ruch cen na WIG20 był bardzo dynamiczny, jak na ostatnie kilka miesięcy małej zmienności, stąd od razu pojawiły się dywergencje ceny ze wskaźnikami analizy technicznej. Oznacza to, że na rynku mogą znaleźć się inwestorzy, którzy będą starali się realizować zyski, sprzedając część pozycji. Z drugiej strony zapewne pojawi się również grono pesymistów, którzy będą chcieli wykorzystać wyższe ceny do zajmowania krótkich pozycji. W pewnym momencie możemy się zatem spodziewać korekty spadkowej" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.
Ważnym punktem, który zasługuje na uwagę inwestorów, jest psychologiczny poziom 2500 pkt. W czerwcu pełnił on rolę oporu na WIG20, stąd niektórzy będą traktowa go jako realne wsparcie. W ocenie Niedźwieckiego, testowanie tego pułapu może sprowadzić cenę nawet nieco niżej, do 2450 pkt. Jeśli natomiast okaże się, że trend wzrostowy nie został naruszony, to w późniejszej perspektywie szereg wsparć może być dobrą okazją do odkupienia akcji taniej.
"Strategia inwestycyjna powinna w dużym stopniu zależeć od zmienności na rynku. Jeśli korekta wzrostów będzie dynamiczna, a dodatkowo wspomagana negatywnymi informacjami z otoczenia zewnętrznego oraz słabszymi danymi gospodarczymi, niewinne spadki mogą przerodzić się w odwrócenie tendencji. Dlatego warto śledzić zachowania na rynku, uzbroić się w cierpliwość i podejmować decyzje według ustalonego planu. Przy tak zmiennym i brutalnym rynku każde zawahanie lub decyzja podjęta pod wpływem emocji może narazić portfel na poważne straty" - wskazał ekspert City Index.
W najbliższych dniach kalendarz ekonomiczny nie zawiera prawie żadnych istotnych informacji z Polski, natomiast ze świata poznamy głównie wskaźniki historyczne. Warto skupić się na odczytach inflacji, które mogą determinować działania banków centralnych.
(ISBnews/ City Index)