PO: rozważymy referendum ws. euro

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski
powiedział, że Platforma rozważy przeprowadzenie
referendum w sprawie wejścia Polski do strefy euro, jeśli PiS
zgodzi się na zmiany w konstytucji, które umożliwią przyjęcie
przez Polskę wspólnej waluty w 2012 roku. Po południu premier Donald Tusk spotyka się z
prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Mają rozmawiać m.in. o mapie
wejścia do strefy euro.

PO: rozważymy referendum ws. euro
Źródło zdjęć: © PAP

27.10.2008 | aktual.: 27.10.2008 14:58

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że Platforma rozważy przeprowadzenie referendum w sprawie wejścia Polski do strefy euro, jeśli PiS zgodzi się na zmiany w konstytucji, które umożliwią przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty w 2012 roku. Po południu premier Donald Tusk spotyka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Mają rozmawiać m.in. o mapie wejścia do strefy euro.

_ Jeżeli PiS zgodzi się na zmiany w konstytucji przed wstąpieniem Polski do tzw. strefy ERM2 (...), jeżeli zmiany w konstytucji odbędą się wiosną tego roku, to jesteśmy w stanie rozważyć możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia w Polsce euro. (...) Jeżeli to ma być skuteczne w przygotowaniu Polski do wprowadzenia euro w 2012 roku, to taką możliwość możemy rozważyć _ - powiedział Chlebowski.

Chlebowski ocenił, że na tym spotkaniu, podobnie jak podczas wtorkowej Rady Gabinetowej, powinny zapaść "daleko idące uzgodnienia dotyczące przyjęcia przez Polskę euro".

_ Takie są oczekiwania wielu Polaków, takie są oczekiwania rynków finansowych. Uspokoiłoby to dramatyczną sytuację słabnącej złotówki _- mówił.

Dopytywany, do czego miałoby dojść najpierw: zmiany konstytucji, czy przeprowadzenia referendum, Chlebowski powiedział: _ jedno z drugim musi się odbywać mniej więcej równolegle, ale musimy mieć gwarancję, że wtedy kiedy będzie ewentualnie referendum, że będzie zgoda Prawa i Sprawiedliwości na zmiany w konstytucji. _

Chlebowski pytany o sytuację, w której referendum powodu niewystarczającej frekwencji okazałoby się niewiążące odpowiedział: _ to musi być kompromis polityczny: "tak, godzimy się na to, żeby przeprowadzić referendum, ale jednocześnie ustalamy zmiany w konstytucji, które pomogą przyjąć euro (...), niezależnie od wyniku referendum". Aczkolwiek wynik tego referendum jest ważny, tzn. ważne jest, aby w tym referendum były głosy, które mówią wyraźnie, że jesteśmy za wstąpieniem do strefy euro". _

Pytany, co stanie się ze zmianami w konstytucji jeśli Polacy w wiążącym frekwencją referendum opowiedzą się przeciwko euro, powiedział: _ umowa jest umową _.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld nie wykluczył w niedzielę, że rząd udzieli bankom gwarancji na pożyczki międzybankowe. Z kolei Chlebowski pytany o takie gwarancje odparł, że ich udzielanie nie jest rolą nie rządu, a Narodowego Banku Polskiego.

_ To nad czym dzisiaj warto się zastanawiać, to pewien system gwarancji dla przedsiębiorców, bo głównym zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest wstrzymanie kredytowania polskich przedsiębiorców. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do spadku PKB, do wzrostu bezrobocia. Z tego co wiem, w ministerstwie finansów prowadzone są prace nad takim projektem wsparcia przy udzielaniu kredytów _ - powiedział szef klubu PO.

Źródło artykułu:PAP
konstytucjachlebowskieuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)