Trwa ładowanie...

Po styczniu sfinansowano 44 proc. potrzeb pożyczkowych na 2013 r.

Po styczniu sfinansowano 44 proc. potrzeb pożyczkowych państwa na 2013 r., a do końca lutego może zostać sfinansowane 50 proc. - poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

Share
Po styczniu sfinansowano 44 proc. potrzeb pożyczkowych na 2013 r.
Źródło: Thinkstockphotos
d3ox0wb

Po styczniu sfinansowano 44 proc. potrzeb pożyczkowych państwa na 2013 r., a do końca lutego może zostać sfinansowane 50 proc. - poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

Marczak wyjaśnił, że sfinansowanie 50 proc. potrzeb pożyczkowych do końca lutego będzie możliwe, jeżeli sytuacja rynkowa będzie sprzyjająca. - Posiadamy środki walutowe pokrywające całość naszych potrzeb związanych z obsługą długu zagranicznego do końca roku. Zaciąganie dodatkowych zobowiązań zagranicznych będzie więc mogło zmniejszyć podaż długu na rynku krajowym - wyjaśnił dyrektor.

d3ox0wb

Poinformował, że w styczniu odbudowana została rezerwa środków złotowych i walutowych do blisko 50 mld zł.

- Na początku lutego otrzymany środki z emisji 20-letnich obligacji imiennych sprzedanych w systemie private placement. Obligacje o wartości 300 mln euro wycenione zostały o 10 punktów bazowych poniżej spreadu 11-letnich polskich obligacji nominowanych w euro. Oznaczało to, że uzyskaliśmy długoterminowe finansowanie na bardzo korzystnych warunkach - rentowność wyniosła 3,359 proc. - wskazał Marczak.

Według MF osiągnięcie lepszych warunków od możliwych do uzyskania poprzez emisję publiczną było możliwe dzięki dostosowaniu konstrukcji obligacji do oczekiwań inwestorów. W zamian za to inwestorzy ci zapłacili wyższą cenę. Zgodnie z informacjami resortu finansów obligacje nabyli długoterminowi inwestorzy z Niemiec reprezentujący fundusze emerytalne (23 proc.) i firmy ubezpieczeniowe (77 proc.).

Marczak poinformował ponadto, że podaż papierów skarbowych w lutym jest wypadkową dużego stopnia sfinansowania potrzeb pożyczkowych i zainteresowania inwestorów. - Określiliśmy szerokie przedziały podaży obligacji, aby móc je zawęzić w oparciu o bieżącą sytuacją rynkową występującą przed danym przetargiem. Kontynuujemy sprzedaż ograniczonej puli bonów skarbowych, która zapewnia zwiększony poziom rezerwy płynnych środków - wskazał Marczak w komunikacie.

d3ox0wb

Zgodnie z zapowiedziami sprzedaż tych papierów będzie odbywała się do czasu, gdy koszt obsługi bonów będzie niższy od dochodów z lokowania środków budżetowych.

Resort finansów poinformował także, że w grudniu portfel papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł o 2 mld zł (w tym obligacji o 2,2 mld zł) osiągając kolejny rekordowy poziom - 190,5 mld zł, w tym 189,9 mld zł w obligacjach. W całym 2012 r. inwestorzy zagraniczni zwiększyli swoje portfele o 36,3 mld zł, w tym 37,4 mld zł w obligacjach. Według MF w styczniu napływ kapitału zagranicznego na polski rynek był znacznie większy niż w grudniu.

d3ox0wb

Podziel się opinią

Share
d3ox0wb
d3ox0wb