Trwa ładowanie...
do98d9y
do98d9y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

PO: zmniejszyć deficyt budżetowy w 2016 r. o 5 mld zł (krótka3)

PO złożyła poprawkę do projektu budżetu na 2016 r., która ma zmniejszyć deficyt o 5 mld zł. Dodatkowe przychody mają pochodzić z wyższego, niż wcześniej zakładano, zysku NBP - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann w środę podczas sejmowej debaty o projekcie budżetu '16.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
do98d9y

Neumann powiedział, że z informacji medialnych wynika, że zysk NBP będzie wyższy o 5 mld zł - zamiast zakładanych 3,2 mld zł wyniesie ponad 8 mld zł. "Zwiększone wpływy z NBP nie mogą być przejedzone, powinny obniżyć deficyt" - wskazał.

Wśród poprawek, które zgłosił klub PO w drugim czytaniu, jest przywrócenie finansowania programu in vitro, przywrócenie finansowanie programu "Mieszkanie dla młodych" i pieniądze na podwyżki dla ratowników medycznych. "To były obiecane im pieniądze - 100 mln zł w budżecie Platformy Obywatelskiej" - przypomniał.

Neumann mówił też, że PO zostawiła budżet i gospodarkę w dobrym stanie, co PiS sam opisał w uzasadnieniu ustawy budżetowej. Dobrą opinię - dodał - przedstawił też niedawno wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

do98d9y

"Niestety, zaczęliście psuć państwo, bo nie rozumiecie gospodarki" - zarzucił obozowi rządzącemu. "Uznaliście, że możecie psuć podstawy państwa demokratycznego, podstawy państwa prawa i wiarygodności państwa jako takiego i to nie będzie miało wpływu na gospodarkę" - mówił.

Według szefa klubu PO już mamy tego pierwsze efekty - tracimy wiarygodność - czego obrazem są spadki ratingów. Brak tej wiarygodności odbija się na kursie złotówki, co uderzyło m.in. w posiadaczy kredytów we frankach - zaznaczył.

W ocenie Neumanna zmiany reguł wydatkowych doprowadzą do zwiększenia deficytu budżetowego w 2017 roku do 5 proc. PKB, co sprawi, że będziemy "na cenzurowanym" w Komisji Europejskiej. Zwiększanie deficytu przy wzroście gospodarczym jest nielogiczne ze względów ekonomicznych - przekonywał.

do98d9y

Podziel się opinią

Share

do98d9y

do98d9y