Trwa ładowanie...

Pociąg, który może pojechać 600 km/h. "Komfort jak w samolocie"

W chińskim Qingdao zaprezentowano prototyp pociągu, który będzie mógł jechać z rekordową prędkością 600 km/h. Jak zapewniają twórcy projektu, jazda pociągiem będzie cicha i niezwykle komfortowa. Mówią też, że podróże takim pociągiem to świetna alternatywa dla samolotów.

Share
Pociąg, który może pojechać 600 km/h. "Komfort jak w samolocie"
Źródło: East News, fot: Xinhua News/East News
d2kx70h

Praca nad prototypem była "trzyletnią walką", jak mówił współautor projektu. Zaangażowanych w opracowanie nowego pojazdu było 30 firm, uniwersytetów oraz instytucji rządowych z Chin.

W 2020 r. prototyp ma przejść szerokie testy - i jeśli wszystko pójdzie po myśli autorów projektu, już w 2021 r. pojazd może uzyskać niezbędne atesty.

Jak zapewniał Ding Sansan, który pracował przy opracowywaniu pociągu, pod względem komfortu podróż będzie przypominać lot samolotem. Dodał też, że jeśli takie pociągi wejdą to użytku, to podróż samolotem na lądowym dystansie do 1,5 tys. kilometrów po prostu straci sens.

Chiński lotniskowiec podrasowany. Obejrzyj wideo:

d2kx70h

Rekordową prędkość udało się uzyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii magnetycznych, a również poprzez wykorzystanie superlekkich materiałów przy konstrukcji wagonów.

W Chinach działa już sieć superszybkich pociągów. Standardowo poruszają się z prędkością 350 km/h. Mogą jednak osiągnąć najwyższą prędkość 430 km/h. Na to pozwala jednak tylko specjalna trakcja pomiędzy dwoma stacjami, która liczy około 30 kilometrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2kx70h

Podziel się opinią

Share
d2kx70h
d2kx70h