Trwa ładowanie...

Pociąg, który może pojechać 600 km/h. "Komfort jak w samolocie"

W chińskim Qingdao zaprezentowano prototyp pociągu, który będzie mógł jechać z rekordową prędkością 600 km/h. Jak zapewniają twórcy projektu, jazda pociągiem będzie cicha i niezwykle komfortowa. Mówią też, że podróże takim pociągiem to świetna alternatywa dla samolotów.
Share
Podróże samolotem mogą niebawem w dużej mierze stracić sens, przekonują Chińczycy
Podróże samolotem mogą niebawem w dużej mierze stracić sens, przekonują ChińczycyŹródło: East News, Fot: Xinhua News/East News
d1gqtlc

Praca nad prototypem była "trzyletnią walką", jak mówił współautor projektu. Zaangażowanych w opracowanie nowego pojazdu było 30 firm, uniwersytetów oraz instytucji rządowych z Chin.

W 2020 r. prototyp ma przejść szerokie testy - i jeśli wszystko pójdzie po myśli autorów projektu, już w 2021 r. pojazd może uzyskać niezbędne atesty.

Jak zapewniał Ding Sansan, który pracował przy opracowywaniu pociągu, pod względem komfortu podróż będzie przypominać lot samolotem. Dodał też, że jeśli takie pociągi wejdą to użytku, to podróż samolotem na lądowym dystansie do 1,5 tys. kilometrów po prostu straci sens.

d1gqtlc

Chiński lotniskowiec podrasowany. Obejrzyj wideo:

Czytaj też: Kolej. Minister Adamczyk obiecuje pociągi mknące 250 km/h za cztery lata

Rekordową prędkość udało się uzyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii magnetycznych, a również poprzez wykorzystanie superlekkich materiałów przy konstrukcji wagonów.

W Chinach działa już sieć superszybkich pociągów. Standardowo poruszają się z prędkością 350 km/h. Mogą jednak osiągnąć najwyższą prędkość 430 km/h. Na to pozwala jednak tylko specjalna trakcja pomiędzy dwoma stacjami, która liczy około 30 kilometrów.

Czytaj też: PKP uczy się na błędach. Zanim kupi pociągi, podda je testom

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1gqtlc

Podziel się opinią

Share
d1gqtlc
d1gqtlc