Trwa ładowanie...

Pociągiem na lotnisko w Krakowie. Kolejarze otworzyli nową linię

Bilet normalny na trasie Kraków Główny-Balice Port Lotniczy będzie kosztował 8 zł.

Pociągiem na lotnisko w Krakowie. Kolejarze otworzyli nową linięFot: Alquiler de Coches/filckr (CC BY 2.0)
d14vtqo
d14vtqo

PKP PLK we wtorek wprowadziły ruch pociągów na nowej linii kolejowej łączącej Kraków z lotniskiem Kraków Airport. Teraz trasa będzie testowania przez 7-10 dni przez przewoźnika - Koleje Małopolskie, po czym zostaną uruchomione rozkładowe jazdy.

- PKP Polskie Linie Kolejowe SA we worek od rana mogą prowadzić ruch pociągów od lotniska w Balicach do Krakowa - posiadają wszystkie niezbędne dokumenty dopuszczające jazdę pociągów. Po zakończeniu przygotowań po stronie przewoźnika, uruchomione zostaną rozkładowe jazdy na trasie Kraków Główny - Kraków Lotnisko - poinformował rzecznik spółki Mirosław Siemieniec.

Jak przypomniał, PKP PLK otrzymały w poniedziałek pozwolenie na użytkowanie linii kolejowej z Krakowa do Balic. Dokument został wydany przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. - To oznacza wprowadzenie pociągów na linię od 15 września zgodnie z wszelkimi wymogami, w tym procedurą bezpieczeństwa - zaznaczył.

Pierwotnie rozkładowe połączenie miało być uruchomione już 1 września, ale opóźniła się modernizacja linii kolejowej. Kolejnym terminem był 15 września.

d14vtqo

Ryszard Rębilas, prezes spółki Koleje Małopolskie, która będzie realizować rozkładowe jazdy na trasie Kraków Główny - Kraków Lotnisko powiedział we wtorek, że spółka niezwłocznie przystąpi do jazd technicznych na nowej trasie, jak tylko otrzyma komplet dokumentów od PKP PLK. Według niego zajmie to od 7 do 10 dni.

- Będziemy niezwłocznie chcieli rozpocząć jazdy techniczne, żeby można było ocenić, czy prawidłowo działają wszystkie urządzenia i zabezpieczenia. Jeżeli wszystko będzie dobrze działało, to po okresie 7-10 dni na zapoznanie drużyn pociągowych z nowo wybudowaną linią będziemy mogli rozpocząć regularne przewozy turystów z kraju i zagranicy - ocenił prezes.

Pociągi będą kursować według ustalonego wcześniej rozkładu jazdy o stałych porach, co pół godziny.

Dzięki modernizacji linii Kraków - Balice pociągi dojadą bezpośrednio do terminalu lotniska. Wybudowane zostały trzy nowe przystanki: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica, wszystkie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Dodatkowo zmodernizowany został przystanek Kraków Łobzów.

d14vtqo

Dzięki modernizacji i elektryfikacji linii przejazd z centrum miasta do Balic zajmie około 20 minut. Powstanie również możliwość zwiększenia częstotliwości kursowania składów w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Linię obsługiwać będzie 39 nowoczesnych pociągów, 33 z nich będzie kursować na trasie od stacji Wieliczka Rynek-Kopalnia przez Kraków do Balic i z powrotem. Pozostałe sześć pociągów kursować będzie z Krakowa do Balic wczesnym rankiem i późnym wieczorem, kiedy nie ma kursów do Wieliczki.

Bilet normalny na trasie Kraków Główny-Balice Port Lotniczy będzie kosztował 8 zł, a bilet normalny dla pasażerów korzystających z trzech nowych przystanków: Kraków Młynówka, Kraków Zakliki i Kraków Olszanica, które wybudowano na tym odcinku linii kolejowej - 3 zł.

Zobacz też: * *Inwestycje na kolei. Wiceprezes PKP PLK dla money.pl: Dużo się nauczyliśmy

d14vtqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vtqo