Początek prac projektowych dot. gazociągu Świnoujście-Szczecin

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. rozpoczyna realizację strategicznego dla terminalu LNG w Świnoujściu gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Świnoujście - Szczecin - poinformowała rzeczniczka operatora Małgorzata Polkowska.

22.04.2010 14:05

Gazociąg ma połączyć planowany w Świnoujściu terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) z krajową siecią przesyłową. Będzie miał długość około 80 km i średnicę 800 mm.

- Wykonawca projektu budowlanego i wykonawczego inwestycji został wybrany w wyniku publicznego postępowania przetargowego. Umowa w sprawie opracowania projektu budowlanego i wykonawczego gazociągu podpisana została z Biurem Studiów i Projektów Gazownictwa Gazoprojekt S.A. we Wrocławiu - dodała Polkowska.

Do zadań wykonawcy projektu należy m.in. uzyskanie decyzji lokalizacyjnej inwestycji oraz prawomocnego pozwolenia na budowę. Zakończenie prac nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest na pierwszą połowę 2011 r.

Po tym etapie możliwe będzie ogłoszenie przetargu na budowę gazociągu. Harmonogram inwestycji przewiduje ukończenie prac budowlanych w 2013 roku.

Jak podkreśliła rzeczniczka, gazociąg Świnoujście-Szczecin jest istotnym elementem w rozwoju transgranicznej infrastruktury przesyłowej w rejonie Morza Bałtyckiego. - Dzięki gazociągowi możliwy będzie przesył gazu z terminalu LNG w Świnoujściu dla zainteresowanych firm z krajów skandynawskim, po planowanym połączeniu polskiego systemu przesyłowego z systemem duńskim poprzez gazociąg Baltic Pipe - wyjaśniła Polkowska.

Budowa gazociągu Świnoujście-Szczecin będzie dofinansowana z unijnego programu "European Energy Plan for Recovery".

Gazociąg jest częścią planu inwestycyjnego Gaz-System S.A. Spółka zamierza wybudować do 2014 r. ponad tysiąc kilometrów nowych gazociągów przesyłowych. Strategiczne gazociągi powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin - Gdańsk, Włocławek - Gdynia, Gustorzyn - Odolanów, Rembelszczyzna - Gustorzyn).

W 2010 roku ukończona zostanie również budowa nowej tłoczni gazu w Goleniowie, która umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego w tym rejonie.

Gaz-System S.A. jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia 2000 osób.

Oprócz rozbudowy krajowego systemu przesyłowego spółka realizuje także budowę nowego połączenia międzysystemowego Polska - Czechy. Rozbudowywane są także gazociągi przesyłowe na Dolnym Śląsku, które umożliwią odbiór zwiększonych ilości gazu ziemnego przez punkt w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej.

Gaz-System S.A. jest właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)