Trwa ładowanie...
d9mry0x

Podatek od bezdzietnych i singli. Niektórzy chcą jego powrotu

Chociaż większość Polaków opowiada się przeciwko pomysłowi, podatek od bezdzietnych i singli wraca jak bumerang co parę lat. Czy jest szansa na jego wprowadzenie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podatek od bezdzietnych i singli. Niektórzy chcą jego powrotu
Podatek od bezdzietnych i singli. Niektórzy chcą jego powrotu (money.pl, Fot: Rafał Parczewski)
d9mry0x

Podatek od bezdzietnych i singli. Niektórzy chcą jego powrotu

Temat powrócił po ujawnieniu przez "Rzeczpospolitą" niejawnego dokumentu MSWiA, który dostarczył koncepcji nowej polityki imigracyjnej, przemycając przy okazji ideę wprowadzenia tzw. podatku dla singli. W odpowiedzi Elżbieta Witek zapewniła na swoim Twitterze, że MSWiA nie planuje na tę chwilę wprowadzenia takiego podatku.

Pracujesz za granicą? Polski fiskus zabierze ci nawet 9 tys. zł

Czy więc podatek od bezdzietnych i singli ma prawo wrócić w zmienionym kształcie? W niedawnym sondażu dla Wirtualnej Polski aż 3/4 respondentów opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Przypomnijmy jednak jak to wyglądało w przeszłości.

d9mry0x

Podatek od bezdzietnych i singli - kartka z kalendarza

Przypomnijmy, że podatek od bezdzietnych i singli nazywany jest od dawna "bykowym". Polega on na podwyższeniu podatku dochodowego dla osób bezdzietnyc. Został on wprowadzony na początku PRL i zlikwidowano go pod koniec lat 60-tych. Najpierw podatek musiała płacić każda osoba, która ukończyła 21. rok życia, później każdy kto skończył 25 lat. Opłatę zniesiono w 1973 roku, jednak co jakiś czas temat powraca do dyskusji.

Czytaj też: Nowe przepisy podatkowe utrudnią handel nieruchomościami

W Polsce w okresie po 1945 roku potocznie nazywano w ten sposób podatek (a właściwie podwyższoną kwotę podatku dochodowego) płacony przez osoby bezdzietne, nieżonate i niezamężne powyżej 21. roku życia (od 1 stycznia 1946 do 29 listopada 1956), a później powyżej 25. roku życia (do 1 stycznia 1973). W latach 70. w branży kolejowej ten rodzaj podatku nazywano także „osiowym”. Nazwa ta pochodzi od opłaty osiowej pobieranej za przetrzymywanie wagonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9mry0x

Podziel się opinią

Share
d9mry0x
d9mry0x