Podatek od psa w 2024 r. Minister finansów podał górny pułap stawki

W 2024 roku Polaków czeka podwyżka stawki podatku od psa. Decyzja została ogłoszona w obwieszczeniu ministra finansów. O kwocie daniny ostatecznie jednak decydują samorządy. Niektóre daniny w ogóle nie pobierają.

Resort podał maksymalną stawkę podatku od psa na rok 2024
Resort podał maksymalną stawkę podatku od psa na rok 2024
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
oprac. KKG

Informacje na ten temat zostały opublikowane w Monitorze Polskim RP, w obwieszczeniu ministra finansów z dnia 21 lipca 2023 roku, dotyczącym górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024. Resort podał maksymalną stawkę podatku od psa. Ostateczna decyzja o wysokości daniny leży w gestii samorządów.

W 2023 roku stawka wynosiła 150,93 zł. W 2024 roku wzrośnie do 173,57 zł - takie informacje można znaleźć w obwieszczeniu ministra finansów. Podatek od psa nie jest obligatoryjny. Ustawa jedynie uprawnia samorządy do jego nakładania. Niektóre gminy jak Wrocław, Poznań czy Warszawa zrezygnowały z pobierania opłat za psa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pies podczas upałów. Sposoby i pomysłowe gadżety na pomoc zwierzęciu

Gminy same podejmują decyzję o wysokości podatku od psa, a resort finansów ustala jedynie górną granicę. "Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę zapytaj w swoim urzędzie gminy" - czytamy na rządowych stronach.

Zwolnieni z płacenia podatku

Opłatę uiszcza się raz w roku. Można zrobić to w urzędzie gminy lub przelać odpowiednią kwotę na rachunek bankowy urzędu.

Zgodnie z przepisami prawa za jednego psa nie płaci osoba, która posiada orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym. Nie zapłacą też osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz te mające powyżej 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Natomiast trzeba sięgnąć do kieszeni, jeśli mamy więcej psów. Za jednego lub dwa czworonogi nie zapłacimy, jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Wtedy płaci się dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.

Źródło artykułu:WP Finanse
podatekpiesgminy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)