Podatek VAT do zmiany

Marek Belka potwierdził, że NBP nie zamierza interweniować w sprawie ostatnich ruchów na rynku. Uspokoił również trochę nastroje w sprawie obniżki stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu. W Polsce trwa dyskusja na temat zmian w podatku VAT, a na Ukrainie odbywa się kolejny odcinek horroru negocjacji kontraktów gazowych.

Podatek VAT do zmiany
Źródło zdjęć: © Internetowy Kantor

12.06.2014 | aktual.: 12.06.2014 10:32

W Polsce rozpoczęły się prace nad zmianą ustawy o podatku VAT. Obecnie rozważanych jest wiele różnych rozwiązań. Powodem prac jest między innymi krytyka Brukseli w sprawie preferencyjnych stawek. Dodatkowym argumentem za rozpoczęciem prac jest przyspieszająca gospodarka. W rezultacie nawet pomimo zmniejszenia stawek podatku dochody z niego mogą wciąż nominalnie rosnąć. Jeden z wariantów zakłada obniżkę podstawowej stawki do 21%, nie zmieniając pozostałych. Najciekawszy obecnie projekt to ustanowienie stawki podatku na poziomie 17-18% i likwidacja stawek preferencyjnych. Projekt ten posiada wiele zalet, w tym najważniejszą w systemie podatkowym - przejrzystość. Problemem natomiast będą gwałtowne zmiany cen produktów znajdujących się dotychczas w preferencyjnych stawkach. Jaki będzie to miało wpływ na gospodarkę? Niższe podatki pobudzają rozwój gospodarczy i zachęcają inwestorów do działania, w efekcie powinno to długofalowo wzmacniać złotówkę.

Marek Belka, prezes NBP wypowiedział się o ostatnich wydarzeniach na rynku walutowym. Potwierdził, że ostatnie umocnienie złotego nie jest czymś co powodowałoby interwencje banku na rynku walutowym. Określił on również spadek stóp procentowych w lipcu jako mało prawdopodobny. Widać już ruchy inwestorów starających się zająć pozycję na kontraktach na stopy procentowe zakładające spadek o 0,25%. Scenariusz obniżki jest w dalszym ciągu raczej mało prawdopodobny, szczególnie, że RPP po tak długim okresie uspokajania rynków nie będzie chciała jednym ruchem utracić całego zaufania. Nie można natomiast wykluczyć, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, członkowie RPP w wypowiedziach publicznych będą nakierowywać na takie rozwiązanie.

W trakcie negocjacji gazowych na Wschodzie Ukraina odrzuciła propozycję obniżki cen gazu o 100 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Problemem jest fakt, że obniżka ta miała być wywołana obniżką cła na eksport gazu. W efekcie Moskwa mogłaby się z niej wycofać w dowolnym momencie, a Kijów zostałby bez możliwości dochodzenia swoich praw. Negocjacje trwają dalej, natomiast strona ukraińska chce wynegocjować większą obniżkę tak, by płacić cenę sprzed aneksji Krymu przez Rosję. Pamiętać należy, że 16 czerwca mija ultimatum spłaty kolejnej raty za gaz, w efekcie może nas czekać nerwowy weekend na Wschodzie.

Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:

11:00 - strefa euro - produkcja przemysłowa,

14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 12.03.2014 do 12.06.2014

Na wykresie CHF/PLN można wyrysować kilkumiesięczny kanał spadkowy. Jeszcze niedawno poziom 3,4000 był ważnym wsparciem dla tej pary. Dzisiaj jest to najbliższy opór dla ewentualnych wzrostów. Najbliższym wsparciem jest poziom 3,3500, czyli dolne ograniczenie formacji spadkowej.

USD/PLN

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 12.03.2014 do 12.06.2014

Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650, w ostatnich tygodniach tworząc rozszerzający się kanał spadkowy. Na początku tygodnia kurs testował poziom 3,0000, jednakże szybko doszło do korekty tego ruchu. W przypadku ruchu w górę, można spodziewać się oporów w okolicach 3,0400. Jest to górne ograniczenie wspomnianego kanału spadkowego.

GBP/PLN

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 12.03.2014 do 12.06.2014

Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym, jednakże doszło do wybicia i odwrócenia trendu. Następnym wsparciem jest poziom 5,0350. Najbliższym oporem jest obecnie 5,1050, czyli ostatnie maksima lokalne w ruchu spadkowym.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl

Currency One SA

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

eurusdkurs eurowaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)