Trwa ładowanie...

Podatnik musi wiedzieć, że pismo czeka na niego na poczcie

Organ podatkowy nie może twierdzić, że jego decyzja została doręczona podatnikowi, jeżeli nie potrafi wykazać, iż poczta zawiadomiła adresata o nadejściu tej decyzji i miejscu, gdzie można je odebrać - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Podatnik musi wiedzieć, że pismo czeka na niego na poczcieŹródło: Jupiterimages
d1c9ei6
d1c9ei6

W sprawie, którą rozpatrywał sąd, izba skarbowa uznała, że podatnik spóźnił się z wniesieniem odwołania od decyzji urzędu skarbowego. Termin obliczyła na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, które regulują zasady doręczeń w sytuacji, gdy podatnik dwukrotnie nie odbiera awizowanej do niego przesyłki.

Zasada jest taka, że jeżeli podatnik nie odbiera pisma, poczta przechowuje je przez 14 dni. W tym czasie dwukrotnie zawiadamia adresata o tym, że pismo jest do odbioru w określonej placówce pocztowej. Jeżeli, mimo dwukrotnego zawiadomienia, adresat nie odbierze pisma, uważa się, że zostało mu ono doręczone 14. dnia przechowywania go na poczcie.

Tak właśnie uznała izba skarbowa w sprawie, którą rozpatrywał gdański WSA.

W sądzie okazało się jednak, że w aktach sprawy brakuje jakiejkolwiek adnotacji o tym, czy i gdzie listonosz zostawił zawiadomienie o doręczeniu pisma. Zgodnie z Ordynacją podatkową powinien je zostawić w skrzynce pocztowej, a gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.

W sprawie rozpatrywanej przez WSA takiej adnotacji zabrakło. To spowodowało, że sąd uchylił decyzję izby skarbowej.

- W ponownie prowadzonym postępowaniu rzeczą organu będzie, zatem wyjaśnienie, czy skarżący został powiadomiony przez pocztę o doręczeniu pisma - stwierdził gdański WSA w wyroku z 5 października 2011 r. (sygn. I SA/Gd 581/11).

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6