Trwa ładowanie...
d2k2g3w
12-07-2016 13:55

Podkarpackie/ 14 nowych firm w Inkubatorze Technologicznym

Od początku br. w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce (Podkarpackie) działalność rozpoczęło czternaście nowych firm. Wśród nich są m.in. producenci wyrobów z betonu architektonicznego i innowacyjnych opakowań. Spółki stworzyły łącznie 85 miejsc pracy.

d2k2g3w
d2k2g3w

Inkubator w Jasionce jest częścią Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, powstał w 2012 r. w ramach rozbudowy parku. W inkubatorze zlokalizowane są przede wszystkim młode firmy, tzw. startupy. Parkiem zarządza Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Wiceprezes RARR Barbara Kostyra poinformowała PAP, że w inkubatorze funkcjonuje obecnie 57 firm, które utworzyły 500 miejsc pracy.

"Inkubator działa już piąty rok, infrastruktura w tym czasie bardzo się rozrosła, a szesnaście firm, działających tu przez 5 lat, już opuściło inkubator. Natomiast w całym parku jest niemal 100 firm" - dodała.

Od stycznia do lipca br. do inkubatora weszło 14 nowych firm, które utworzyły 85 nowych miejsc pracy.

d2k2g3w

Wśród nich jest m.in. Avenon Technology, spółka zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem urządzeń do pomiaru dystansu. Pierwsze urządzenie jest przystosowane do pomiaru szczelin elementów karoserii w samochodach szczególnie w czasie napraw blacharskich. Drugie urządzenie ma zastosowanie do pomiaru geometrii 3D m.in. samochodów i samolotów. Urządzenie to jest bezprzewodowe i nie wymaga źródła laserowego.

W inkubatorze ulokowała się również firma Betonovo, która produkuje wyroby z betonu architektonicznego według własnych wzorów oraz własnych mieszanek betonowych.

Właściciel firmy Jerzy Dobrzański podkreślił, że z betonu można zrobić wszystko. "Naszym celem jest robienie ładnych rzeczy z betonu. Przekraczamy bariery, których do tej pory nie przekroczono w tej branży" - dodał.

Kolejną nową firmą w inkubatorze jest polsko-niemiecki startup, EQUIQO, tworzący oprogramowanie i projektujący aplikacje mobilne.

d2k2g3w

W tym roku do Inkubatora przeprowadziła się również firma Vadyma Melnyka Cervi Robotics, dotychczas funkcjonująca w rzeszowskim Preinkubatorze Akademickim. Firma zajmuje się robotyką, samolotami pionowego startu, oprogramowaniem opartym o analizę Big Data oraz Machine Learning.

Z Melnykiem związana jest także firma ServoCode zajmująca się wytwarzaniem oprogramowania o bardzo wysokim stopniu złożoności, głównie na potrzeby innowacyjnych startupów. Firma już zatrudnia 25 osób, zaś do końca roku zespół ma się zwiększyć do 60 programistów.

Na działalność w inkubatorze zdecydował się również Witold Mielniczek, którego firma B Technology produkuje bezzałogowe maszyny latające, m.in. car-drony, które mogą jeździć i latać.

Z kolei polsko-francuska firma POL&PACK w innowacyjny sposób łączy tekturę falistą z folią przy użyciu drukarek 3D. Tworzy nowy rodzaj opakowań, które rejestrują wstrząsy, wahania temperatur, wilgotność i ciśnienie. W inkubatorze planuje również wynająć halę produkcyjną.

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w