Trwa ładowanie...
d2jubch

Podkarpackie/ 20 mln zł na szkolnictwo zawodowe w regionie

20 mln zł przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na projekty, które poprawią jakość kształcenia zawodowego w regionie. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.

Share
d2jubch

Jak poinformował PAP w czwartek dyrektor WUP Tomasz Czop, dzięki ogłoszonemu konkursowi uczniowie szkół zawodowych będą mieli niemal gwarantowane zatrudnienia. "Natomiast szkoły nie będą miały problemów z naborem uczniów. Taki efekt udało się nam uzyskać realizując niedawno projekt +Podkarpacie stawia na zawodowców+. Kontynuujemy i poszerzamy te działania" - dodał.

Ogłoszony konkurs wspierający szkolnictwo zawodowe jest drugim finansowanym z RPO na lata 2014-2020. Pierwszy nabór odbył się na przełomie 2015 r. i 2016 r. Złożono wówczas 65 wniosków na łączną kwotę dofinansowania blisko 80 mln zł. Do dofinansowania wybrano 40 wniosków na niemal 63 mln zł, co przekłada się na wsparcie dla 182 podkarpackich szkół.

Jak zaznaczył Czop, w ogłoszonym właśnie naborze minimalna wartość projektu wynosi 50 tys. zł, a wkład własny 10 proc.

d2jubch

"W konkursie wyłonione zostaną projekty obejmujące dostosowanie metod i warunków prowadzenia kształcenia zawodowego do wymagań gospodarki i rynku pracy. Chcemy również, aby w proces kształcenia bardziej zaangażowały się instytucje z otoczenia społeczno-gospodarczego szkół" - powiedział dyrektor rzeszowskiego urzędu i podkreślił, że celem konkursu jest wzrost zatrudnienia absolwentów tego typu szkół.

W projektach mogą uczestniczyć uczniowie i słuchacze szkół prowadzących kształcenie zawodowe, nauczyciele kształcenia zawodowego i instruktorzy praktycznej nauki zawodu.

Czop zaznaczył, że wśród odbiorców mogą być także rodzice lub opiekunowie prawni uczniów tych szkół oraz osoby z instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego placówek, czyli m.in. pracodawcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele szkół wyższych czy instytucji rynku pracy.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać od 15 marca do 5 maja 2017 r. Szczegółowe informacje o konkursie przyszli beneficjenci będą mogli uzyskać na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 24 lutego br. w urzędzie marszałkowskim Podkarpackiego.

d2jubch

Ogłoszony konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

d2jubch

Podziel się opinią

Share
d2jubch
d2jubch