Trwa ładowanie...
d2vhfd1

Podkarpackie/ EC Stalowa Wola zerwała kontrakt na budowę bloku gazowego

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą bloku gazowo-parowego - firmą Abener Energia - poinformowała w piątek w komunikacie prasowym Grupa Tauron.

Share
d2vhfd1

Przyczyną odstąpienia od umowy jest - jak czytamy w komunikacie - naruszenie przez wykonawcę harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

W komunikacie zaznaczono, że 29 grudnia 2015 r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego.

"Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu" - napisano w oświadczeniu Tauronu.

d2vhfd1

EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji.

Elektrociepłownia miała być gotowa pierwotnie w czerwcu ubiegłego roku. Wykonawca najpierw przesunął termin o cztery miesiące, ale pod koniec września poinformował, że inwestycja będzie oddana w I kwartale br. Jednak również ten termin był zagrożony.

Najpierw przyczyną przesunięcie terminu oddania inwestycji były problemy, jakie miał wykonawca z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora, które w związku m.in. z niskim poziomem wody w Wiśle nie mogły zostać przetransportowane z Gdańska.

Kolejne przesunięcie terminu spowodowane było problemami, jakie miał wykonawca z kanałem wody chłodzącej. Teren, którym biegnie kanał zapadł się.

d2vhfd1

Inwestor od 26 czerwca ubiegłego roku naliczał wykonawcy kary umowne za opóźnienie. Maksymalna wysokość kary może wynieść 169 mln zł.

Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest wspólnym przedsięwzięciem Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji). Obiekt buduje hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa).

Umowa została podpisana w kwietniu 2012 r. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu. Koszt powstania inwestycji to 1,6 mld zł.

d2vhfd1

Podziel się opinią

Share
d2vhfd1
d2vhfd1