Trwa ładowanie...
d5p3p8b

Podkarpackie/ I Forum Polonii Amerykańskiej o barierach dla polskiego eksportu (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi z kolejnego panelu, od akapitu 7. oraz wypowiedź wiceministra Kwiecińskiego
#

Share
d5p3p8b

28.07. Jasionka (PAP) - Częste zmiany w prawie gospodarczym czy brak jednej instytucji wspierającej polski eksport, to przykładowe bariery dla polskiego eksportu, o których dyskutowali eksperci w czwartek podczas I Forum Polonii Amerykańskiej w Jasionce k. Rzeszowa.

We wprowadzeniu do panelu poświęconemu rozwojowi kapitału w Polsce i za granicą, Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreśliła, że rząd chce korzystać z doświadczeń Polonii. "Wiemy, że nasz kraj jest atrakcyjny dla wielkich korporacji, ale nie lokują one u nas centrów badawczo-rozwojowych. Chcemy, aby nie korzystały tylko z taniej siły roboczej, ale z naszych nowych technologii. A to będzie możliwe, gdy więcej Polaków będzie w zarządach tych korporacji" - powiedziała Emilewicz, dodając, że i w tym procesie widzi rolę państwa.

Dyrektor Krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Ludwik Wnękowicz wskazał, że polskie firmy inwestują w USA głównie w tych miejscach, gdzie aktywna jest społeczność polska. Wśród największych polskich inwestorów w USA wymienił m.in. KGHM, Inglot (branża kosmetyczna), Lot i Comarch. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że obroty naszego kraju z USA, które wynoszą obecnie 10 mld dolarów, powinny być cztery razy większe.

Podsekretarz Stanu w MR Adam Hamryszczak zauważył, że dotychczas brakowało strategii ekspansji eksportowej. Zajmowała się tym zbyt duża liczba instytucji m.in. PAIiIZ, PARP czy urzędy marszałkowskie, co utrudniało współpracę i skutkowało brakiem konsolidacji działań.

d5p3p8b

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak mówił z kolei, że USA jest trudnym terenem dla polskiego biznesu, bo nie mamy globalnej firmy, która mogłaby bez problemu wejść na tamten rynek. "W tej chwili polskie firmy mogą konkurować w tych branżach, które są nowe i to jest dla nich szansa, bo startujemy z podobnych punktów"- stwierdził. Jego zdaniem jednak między inwestowaniem w Polsce, a w USA jest duża różnica m.in. w entuzjazmie i sile przebicia. "Poza tym, tutaj (w Polsce) prawo zmienia się co miesiąc, a w USA przez kilka lat działam na takich samych warunkach. Nie jestem zaskakiwany w kółko zmianami. Słabością Polski jest również słabsze otoczenie prawno-instytucjonalne" - mówił Kaźmierczak.

"Naszym celem jest stworzenie przejrzystego prawa, dlatego pracujemy m.in. nad konstytucją dla biznesu. Chcemy, żeby łatwiej było tworzyć biznes w Polsce. Będziemy też usuwać bariery, które utrudniają działalność firmom" - zapewniał Hamryszczak.

Wiceminister Emilewicz uczestniczyła też w kolejnym panelu "Jak sprawić, by Polacy byli liderami rewolucji cyfrowej?". Mówiła w nim m.in. o tym, jak ważny jest rozwój w oparciu o cyfryzację.

"Cyfryzacja to podstawa innowacyjności i konkurencyjności gospodarek oraz sprawnego państwa i jego instytucji. Dlatego jest mocno osadzona w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Pomoże wzmocnić jego realizację" - przypomniała.

d5p3p8b

Kierunki rozwoju e-państwa i cyfryzacji gospodarki wyznaczy program "Od papierowej do cyfrowej Polski", przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z resortami cyfryzacji oraz zdrowia. Przewiduje on m.in. cyfryzację kluczowych usług publicznych, zwiększenie obrotu bezgotówkowego i wdrożenie inicjatywy tożsamości elektronicznej (eID).

Natomiast w środę, w trakcie sesji inaugurującej forum wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że zmiany w Polsce w okresie ostatnich 25 lat to również zasługa Polonii.

Przypomniał, że przedstawiciele Polonii są często pracownikami i członkami kierownictwa korporacji amerykańskich oraz łącznikami interesów gospodarczych Polski i USA. Zachęcał polonusów do zakładania firm w Polsce.

Kwieciński wspomniał także o coraz większym zainteresowaniu firm amerykańskich działających w Polsce inwestycjami w innowacje.

d5p3p8b

"Doceniamy działania Konsuli Honorowych RP w USA, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, polsko-amerykańskich izb handlowych, rad i klubów biznesu, stowarzyszeń branżowych, inżynierów, profesjonalistów. Bazą dla naszej współpracy mogą być także porozumienia miast siostrzanych USA i Polski" - zaznaczył.

W odbywającym się od wtorku I Forum Polonii Amerykańskiej udział bierze ponad 100 osób, w tym polonusi nie tylko z USA, ale również z Litwy, Francji i Szwajcarii.

Uczestnicy forum, które potrwa do soboty, zwiedzą jeszcze największe atrakcje turystyczne Podkarpacia. Odwiedzą m.in. Sanok, Lubaczów oraz Bieszczady.

d5p3p8b

Podziel się opinią

Share
d5p3p8b
d5p3p8b