Trwa ładowanie...
d41tp9u

Podkarpackie/ Ok. 239 mln zł strat w infrastrukturze po majowych ulewach (aktl.)

# dochodzi background #
Share
d41tp9u

24.06. Rzeszów (PAP) - Podkarpackie samorządy oszacowały na ponad 239 mln zł straty w infrastrukturze wyrządzone w maju przez ulewne deszcze i grad. Powierzchnia zniszczonych upraw rolnych wyniosła ok. 6,8 tys. ha. Uszkodzeniu uległo też ok. 55 budynków gospodarczych.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska, dotąd ponad 60 samorządów przesłało do urzędu protokoły strat w infrastrukturze na kwotę ponad 239 mln zł. Największe straty żywioł wyrządził m.in. w gminie Czarna (pow. bieszczadzki), w gminie Ustrzyki Dolne i na terenie Tarnobrzega.

Oczoś-Błądzińska podkreśliła, że straty rolnictwie zanotowano w 40 gminach. Największe w powiecie jasielskim, mieleckim, a także w gminie Żyraków i Ulanów.

d41tp9u

"Według szacunkowych danych otrzymanych od samorządów straty powstały w ok. 2 tys. gospodarstw rolnych. Powierzchnia zniszczonych upraw wyniosła ok. 6,8 tys. ha. Były to straty głównie w użytkach zielonych, położonych wzdłuż rzek i potoków, które zostały zalane na skutek wystąpienia wód. Ponadto szkody wystąpiły również w roślinach okopowych (np. ziemniaki, buraki) i zbożach" - dodała rzeczniczka.

Zaznaczyła, że wszystkie zgłoszone przez samorządy straty będą weryfikowane przez komisję powołaną przez wojewodę. "Często zdarza się, że samorządy znacznie zawyżają swoje straty i po ich zweryfikowaniu okazują się one niższe" - powiedziała Oczoś-Błądzińska.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki wypłacił dotychczas zasiłki celowe w wysokości do 6 tys. zł 16 rodzinom z terenu gminy Ustrzyki Dolne. Rodziny te zostały poszkodowane w wyniku gwałtownych ulew. Łączna wysokość tej pomocy wyniosła ponad 45 tys. zł.

Jak zaznaczyła Oczoś-Błądzińska, samorząd ten wystąpił z drugim wnioskiem o pomoc dla pięciu rodzin. "Pieniądze w większości mają być przeznaczone na remonty domów. Wojewoda wystąpiła już do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o uruchomienie środków na wypłatę zasiłków dla tych pięciu rodzin w łącznej wysokości ponad 43 tys. zł" - dodała.

Najbardziej intensywne opady deszczu zanotowano na Podkarpaciu w dniach 14-28 maja. W sumie podtopionych zostało ponad 120 budynków oraz ok. 40 km dróg.

d41tp9u

Podziel się opinią

Share
d41tp9u
d41tp9u