Trwa ładowanie...
d45gjs6
26-04-2016 15:10

Podkarpackie/ Pierwsza umowa w ramach "Bonu na innowacje"

Bon na wytwarzanie proekologicznych elementów konstrukcyjnych w branży lotniczej - to pierwsza umowa, która została podpisana w ramach zakończonego już naboru projektów "Bon na innowacje". Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

d45gjs6
d45gjs6

Umowa została podpisana we wtorek w trakcie konferencji prasowej w podkarpackim urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie. Jak powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl, w naborze w konkursie zatytułowanym "Bon na innowacje" dofinansowanych zostało w sumie 38 projektów.

Bon służyć ma przygotowaniu studium wykonalności, które określi czy opłaca się wykonać prace badawczo-rozwojowe. Studium wykonać może we współpracy z przedsiębiorcą uczelnia lub instytut badawczy. W założeniu urzędników bon ma umożliwić pierwszy kontakt przedsiębiorcy z uczelnią. Dofinansowanie mogli otrzymać mikro-, mali- i średni- przedsiębiorcy.

"Dla nas ważne jest pokazanie, że o środki unijne mogą sięgnąć przedsiębiorcy, którzy nie mają potężnego zaplecza, a robią rzeczy innowacyjne, zaawansowane technologicznie. Jednocześnie chcą się rozwijać, chcą uczestniczyć w procesie korzystania z funduszy unijnych" - dodał Ortyl.

W naborze złożono 62 wnioski, a dofinansowanych zostało 38. Marszałek tłumaczył, że konkurs nie cieszył się tak dużą popularnością, jak nabory na dotacje bezpośrednie, bo bon na innowacje jest nową formą pomocy przedsiębiorcy.

d45gjs6

Dyrektorka departamentu wspierania przedsiębiorczości w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podkreśliła, że firmy, które będą mieć opracowane teraz studium wykonalności, będą mogły ubiegać się o dotacje w kolejnych konkursach na prace badawczo-rozwojowe. Konkursy te samorząd woj. zamierza ogłosić w III i IV kwartale br.

"W tych konkursach przedsiębiorca będzie mógł sięgnąć po środki albo na stworzenie własnego ośrodka badawczego, albo na opracowanie prac badawczo-rozwojowych. Gdy te badania będą wykonane i okaże się, że ten produkt będzie innowacyjny, zasadny do wprowadzenia na rynek, wówczas przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o kolejne dotacje - tym razem bezpośrednie" - powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Piotr Urban właściciel firmy Dexlon działającej w branży lotniczej, który otrzymał bon na innowacje, powiedział na konferencji, że pieniądze (prawie 42 tys. zł) przeznaczone zostaną na badania, które mają doprowadzić do wytworzenia proekologicznych elementów konstrukcyjnych.

"Materiały w tej branży są ciężko obrabialne - potrzeba do tego dużo energii, a procesy są długotrwałe. A tam gdzie jest dużo energii potrzebne jest chłodziwo, które trzeba później utylizować, bo jest mało ekologiczne. I chcę wyeliminować te chłodziwo i zastąpić je np. sprężonym powietrzem, które jest bardziej ekologiczne. Pomóc nam w tym mają naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej" - dodał Urban.

Budżet Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na l. 2014-2020 to ponad 2,1 mld euro. Będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W tym roku samorząd zamierza ogłosić jeszcze 36 naborów w ramach RPO, łączna kwota dofinansowania ma wynieść ok. 2,5 mld zł.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6