Trwa ładowanie...
d3keb4e

Podkarpackie/ Ponad 4,2 mln zł na inwestycje w przejścia graniczne

Ponad 4,2 mln zł przeznaczy w tym roku wojewoda podkarpacki na inwestycje w przejścia graniczne w regionie. Wśród nich będzie m.in. ogłoszenie przetargu na przygotowanie projektu inwestycyjnego nowego przejścia drogowego z Ukrainą Malhowice-Niżankowice.

Share
d3keb4e

We wtorek na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Medyce wojewoda Ewa Leniart poinformowała, że w tym roku na inwestycje w przejścia graniczne w regionie wydanych zostanie ponad 4,2 mln zł.

"Te inwestycje to m.in. przygotowanie projektu inwestycyjnego przejścia drogowego Malhowice-Niżankowice, przetarg na jego wykonanie powinien być ogłoszony lada dzień. Kolejne inwestycje to doposażenie infrastruktury przejścia w Korczowej i przygotowanie projektu inwestycyjnego przejścia kolejowego w Medyce" - dodała.

Wśród innych planowanych inwestycji można wymienić m.in. modernizację pawilonu odpraw granicznych i celnych na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu oraz budowa budynku gospodarczego dla przewodników psów służbowych.

d3keb4e

W Korczowej planowana jest z kolei rozbudowa budynku odpraw autobusowych. Natomiast na przejściu lotniczym w podrzeszowskiej Jasionce planowany jest zakup bramki radiometrycznej oraz dużego robota do działań pirotechnicznych.

Wojewoda była pytana na konferencji, czy strona ukraińska poprawi drogę do planowanego przejścia Malhowice-Niżankowice, ponieważ trasa obecnie jest z bardzo złym stanie. Leniart przypomniała, że w listopadzie ub.r. odbyło się spotkanie komisji infrastruktury z obu krajów, na którym obie strony zobowiązały się do budowy dróg do tego przejścia.

"My musimy wybudować łącznik między przejściem a drogą wojewódzką, po stronie ukraińskiej jest to większy fragment drogi. Mamy nadziej, że ustalenia z ubiegłego roku będą przez stronę ukraińską dotrzymane" - zaznaczyła.

Nowe przejście w całości będzie zlokalizowane na terenie województwa podkarpackiego, w miejscowości Malhowice. Ma być dostosowane do prowadzenia w jednym miejscu polsko-ukraińskich kontroli granicznych. Najbliższa miejscowość po stronie ukraińskiej to Niżankowice.

d3keb4e

Zdaniem Leniart, takie rozwiązanie, że całość infrastruktury powstaje po stronie polskiej, jest dobre, bo sprawdza się np. na przejściu w Budomierzu.

"Ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu przejścia nastąpi lada dzień, środki na ten cel są w budżecie zabezpieczone. W roku 2018, jeśli pozwolą środki, przejdziemy do budowy przejścia. Połowa roku 2019 to realna data uruchomienia przejścia" - dodała wojewoda.

Obecny na konferencji komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk Robert Rogoz zaznaczył, że do roku 2020 w regionie powstaną też m.in. trzy wieże obserwacyjne.

"Pieniądze na ten cel mamy zabezpieczone w uchwalonej już ustawie o modernizacji m.in. policji i straży granicznej i są to pieniądze do wydatkowania w latach 2017-2020. Mamy zgłoszone trzy wieże na terenie naszego oddziału, które powstaną w rejonie Korczowej, w rejonie Czarnej Górnej (Bieszczady) oraz w okolicy Kalwarii Pacławskiej" - powiedział.

d3keb4e

Dotychczas w województwie są trzy tego typu obiekty.

Rogoz zaznaczył, że wieże to nie wszystkie inwestycje, które w najbliższych latach planuje Straż Graniczna na Podkarpaciu.

"Cały czas inwestujemy w systemy mobilne, one się sprawdzają lepiej w terenie górzystym i zalesionym. (...) Zakupione będą też samochody, kamery noktowizyjne i termowizyjne" - powiedział.

Na Podkarpaciu istnieją cztery drogowe przejścia graniczne z Ukrainą w Budomierzu, Korczowej, Medyce (też piesze przejście) oraz w Krościenku.

d3keb4e

Podziel się opinią

Share
d3keb4e
d3keb4e