Podkarpackie/ W Przemyślu powstanie klaster energetyczny

W Przemyślu powstanie klaster skupiający firmy z sektora energetycznego, m.in. odnawialnych źródeł energii. List intencyjny ws. utworzenia klastra Zielona Dolina Przemyśl podpisało 25 podmiotów. Samorząd liczy, że dzięki tej inicjatywie powstaną nowe miejsca pracy.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk, powołanie organizacji jest wspólną inicjatywą miasta oraz Brittani Network Group, firmy zajmującej się wspieraniem przedsiębiorców, którzy planują zainwestować w Polsce.

"Wśród podmiotów, które podpisały list intencyjny znajdują się przedsiębiorstwa, placówki badawczo-rozwojowe, uczelnie oraz instytucje otoczenia biznesu. Mamy też kilka firm z Niemiec, które działają w obszarze efektywności energetycznej i branży OZE" - dodał.

W projekt zaangażowana jest również Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Zdaniem prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, klaster Zielona Dolina Przemyśl należy rozumieć jako "sieć współpracy dla wspólnych pomysłów". "Na razie jest to idea, która - mam nadzieję - przełoży się na współpracę instytucji, uczelni, przedsiębiorców i samorządu, po to, aby stworzyć nowe miejsca pracy" - zaznaczył.

Samorząd szczególnie liczy na przyciągnięcie inwestorów z branży energetycznej, którzy ulokowaliby swoje przedsiębiorstwa na terenie przemyskiej strefy ekonomicznej, która jest podstrefą Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na razie na 42-hektarowym terenie jest jeden inwestor, a dwóch następnych podpisało już umowę z władzami TSSE.

Firmy, które przystąpiły do powołania przemyskiego klastra to m.in.: Euroterm Polska, Fanina, Fibris, Sanwil i Polna. Spośród partnerów zagranicznych można wymienić m.in. niemieckie Tandem Wind Power, EN3, MTU Onsite Energy i Fraunhofer Institut. Z klastrem mają współpracować także Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz firma Control Service.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce - działająca na Podkarpaciu Dolina Lotnicza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)